Trwa ładowanie...

Alarmują o zgonie dziecka. Groźna choroba atakuje z wyjątkową siłą

Avatar placeholder
26.03.2024 16:04
Epidemia krztuśca w Hiszpanii. Zmarło miesięczne dziecko, a liczba przypadków nieustannie rośnie
Epidemia krztuśca w Hiszpanii. Zmarło miesięczne dziecko, a liczba przypadków nieustannie rośnie (Getty Images)

Narodowe Centrum Epidemiologii Carlosa III w Hiszpanii poinformowało o śmierci miesięcznego dziecka. To smutne podsumowanie epidemii wywołanej przez bakterie Bordetella pertussis w 2023 roku.

spis treści

1. Epidemia w Hiszpanii

Hiszpańska służba zdrowia musi zmierzyć się z najtrudniejszą sytuacją wywołaną przez krztusiec od lat. Epidemia może także dotrzeć do Polski, a liczba rejestrowanych przypadków niepokoi coraz bardziej.

W 2023 roku odnotowano 2560 zachorowań na krztusiec w Hiszpanii, natomiast od stycznia tego roku zarejestrowano już ponad 5 tys. przypadków. Apele władz o szczepienia na nic się nie zdały.

Jak podało Narodowe Centrum Epidemiologii Carlosa III, spośród 2560 przypadków, 111 chorych, czyli 5,13 proc. wymagało hospitalizacji. W raporcie nawoływano do "ekstremalnych środków".

Zobacz film: "Jak rozpoznać krztusiec?"

Wśród ofiar śmiertelnych krztuśca w Hiszpanii było miesięczne dziecko. Matka noworodka nie zaszczepiła się w czasie ciąży. Sytuacja na Półwyspie Iberyjskim jest dramatyczna i wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek.

2. Krztusiec w Polsce

Również w Polsce rośnie liczba pacjentów. W tym roku do 29 lutego zachorowało 326 osób, co dwukrotnie przewyższa przypadki odnotowane w analogicznym okresie w roku 2023. Sanepid wydał także stosowny komunikat.

"W Polsce z roku na rok przybywa rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci lub odraczają szczepienia. Tymczasem trzeba przestrzegać terminowej realizacji szczepień, ponieważ szczepienie w określonym terminie zapewnia maksymalną ochronę przed zachorowaniem" - podaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim.

Krztusiec jest ostrą infekcją układu oddechowego. Początkowo przypomina zwykłe przeziębienie lub alergię. Wśród wczesnych objawów wymienia się lekki kaszel, stan podgorączkowy i nieżyt nosa.

Z czasem kaszel może przybrać na sile i prowadzić nawet do wymiotów, rozwija się wysoka gorączka, trudności z oddychaniem. Napadowy kaszel może też doprowadzić do sinicy i niewystarczającego natlenienia krwi.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze