Trwa ładowanie...

Gdy się pojawi, od razu wzywaj karetkę. Tak u dziecka objawia się udar

 Kamil S. Sikora
12.03.2023 16:06
Udar u dziecka może przypominać napad padaczkowy
Udar u dziecka może przypominać napad padaczkowy (Getty Images)

Chociaż udary znacznie częściej występują u osób w podeszłym wieku, to nie jest to wyłącznie problem dorosłych. Okazuje się, że udar może wystąpić również u dzieci, nawet tych w wieku niemowlęcym. Jakie są w tym wypadku przyczyny udaru i jak go rozpoznać?

spis treści

1. Czynniki ryzyka udaru u dzieci

U dzieci, podobnie jak i u dorosłych, do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia udaru bez wątpienia należą choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a także otyłość. Niestety, ze względu na zmieniający się styl życia, niską aktywność fizyczną, a także dietę bogatą w wysokoprzetworzoną żywność, cukier i sól – choroby te rozwijają się u coraz młodszych osób, również dzieci.

Ryzyko udaru wzrasta również w przypadku wrodzonych wad serca. To często właśnie one prowadzą do powstawania zakrzepów krwi, które tworzą się w sercu i przemieszczają do mózgu. Większe ryzyko wystąpienia udaru wiąże się również z niedokrwistością sierpowatokrwinkową, w przebiegu której dochodzi do upośledzenia przenoszenie tlenu przez krwinki czerwone.

Zobacz film: "Jak rozpoznać udar? Najważniejsze objawy"

Zalecenia American Stroke Association i National Institutes of Health mówią, by dzieci, u których zdiagnozowano tę chorobę, co roku przechodziły specjalistyczne badania kontrolne, które pozwolą określić, jak wysokie jest u nich ryzyko wystąpienia udaru.

Do udaru mogą przyczyniać się również wady związane z budową tętnic, choroby układu nerwowego, a także urazy szyi czy głowy.

2. Jak rozpoznać udar u dziecka?

Niestety, wielu rodziców wciąż ma bardzo małą wiedzę na temat udarów u dzieci i objawów, jakie mogą im towarzyszyć. Opóźnienie diagnozy jest też związane z tym, że udar może dawać objawy, które przypominają inne schorzenia. Możemy do nich zaliczyć: napad padaczkowy, omdlenie, problemy w mową, migrenę z aurą, niedowład jednej części twarzy i związana z nią asymetria, np. opadnięcie kącika ust, zaburzenia widzenia, silny ból głowy, niedowład kończyn, wymioty.

Symptomy te pojawiają się nagle, dlatego w razie ich wystąpienia należy jak najszybciej wezwać karetkę.

Udar u dziecka. Jakie daje objawy?
Udar u dziecka. Jakie daje objawy? (Getty Images)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze