Gdzie jest żołądek? Jakie są przyczyny bólu żołądka?
Gdy boli nas brzuch, naturalne jest, że zastanawiamy się, co jest tego przyczyną. Wielu osób nie wie dokładnie, gdzie jest żołądek, wątroba czy trzustka, co utrudnia określenie przyczyny bólu. Najczęściej dolegliwości bólowe pojawiają się w okolicach żołądka. Z jakiego powodu boli brzuch w tym miejscu? O jakich chorobach może świadczyć ból żołądka? O czym świadczy ból żołądka w ciąży?
1. Czym charakteryzuje się żołądek?
Żołądek jest częścią układu pokarmowego. Znajduje się w jamie brzusznej na wysokości 11. kręgu piersiowego. Łączy się u góry z przełykiem, u dołu zaś z dwunastnicą.
Miejsce, w którym łączy się z przełykiem, nazywamy wpustem. Tutaj znajduje się zwieracz żołądka, który z jednej strony wpuszcza pokarm, a z drugiej dba o to, aby treść żołądka nie wróciła do przełyku.
Żołądek jest workiem mięśniowym, który może zmieniać swoją lokalizację oraz wygląd, a jego wnętrze wyściełane jest błoną śluzową. Pojemność żołądka waha się od 1000 do 3000 ml.
Wyglądem przypomina lekko wybrzuszony w lewą stronę hak. Jeśli jest pusty, znajduje się w tzw. splocie słonecznym, po obfitym posiłku zaś wybrzusza się pod lewe podżebrze.
Żołądek leży w sąsiedztwie wątroby oraz śledziony. W jego okolicach znajdują się także: trzustka, okrężnica poprzeczna i lewa nerka.
2. Jakie funkcje pełni żołądek?
Głównym zadaniem żołądka jest trawienie pokarmu. Inne funkcje, jakie pełni ten narząd to:
- rozdrobnienie pokarmu;
- wyjałowienie pokarmu;
- trawienie białka;
- rozpoczęcie trawienia tłuszczów;
- trawienie cukrów.
3. Dlaczego boli żołądek?
Żołądek może boleć z wielu różnych przyczyn, m.in.:
- zapalenia błony śluzowej żołądka;
- choroby wrzodowej;
- infekcji przewodu pokarmowego.
Zdarza się, że przyczyna bólu żołądka nie jest możliwa do ustalenia. W takiej sytuacji mówimy o dyspepsji - niestrawności czynnościowej. Ma to miejsce szczególnie często u kobiet w ciąży.
Ból żołądka może być takżę spowodowany zaburzeniami neurologicznymi lub stresem.
4. Sposoby na ból żołądka
Jeśli doświadczamy bólu brzuchu, niezwykle ważna jest samoobserwacja. Warto spożywać wtedy małe posiłki i obserwować, w którym momencie ból się pojawia lub nasila. W tym celu można także włączać lub wykluczać na kilka dni niektóre pokarmy.
Jeśli cierpimy np. na chorobę wrzodową, zapalenie błony śluzowej żołądka lub zaburzenia czynnościowe, powinniśmy unikać alkoholu, kawy oraz papierosów. Można stosować w rozsądnych ilościach pastylki do ssania na bazie soli magnezu i wapnia.
Jeśli cierpimy na chorobę wrzodową, kluczowe jest stosowanie farmakoterapii, której nie warto próbować zastępować ziołami.
Te jednak sprawdzą się w przypadku dyspepsji czynnościowej. Szczególnie pomocna może być:
- kurkuma;
- mięta pieprzowa;
- korzeń lukrecji;
- ziele glistnika;
- melisa;
- kozłek lekarski.
5. Ból żołądka - kiedy udać się do lekarza?
Ból żołądka dotyka nas dość często i zwykle po jakimś czasie mija. W niektórych sytuacjach jednak powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza. Warto udać się do specjalisty, gdy:
- ból uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, wybudza nas ze snu lub nie daje zasnąć;
- szybko tracimy wagę w stosunkowo krótkim czasie;
- pojawiają się trudności w przełykaniu;
- pojawia się żółty odcień skóry;
- wyczujemy guz w nadbrzuszu;
- pojawiają się oznaki odwodnienia;
- pojawia się krwawienie z przewodu pokarmowego (w wymiotach lub w stolcu).