Trwa ładowanie...

Gotujesz na takiej kuchence? Narażasz swoje dziecko na rozwój astmy

Avatar placeholder
08.05.2024 14:24
Gotujesz na takiej kuchence? Narażasz swoje dziecko na rozwój astmy
Gotujesz na takiej kuchence? Narażasz swoje dziecko na rozwój astmy (East News)

Fatalne wieści dla wszystkich posiadaczy kuchenek gazowych. Gotowanie na takim sprzęcie może doprowadzić do astmy, jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół z Uniwersytetu Stanforda w USA.

spis treści

1. Szkodliwe kuchenki gazowe

Naukowcy doszli do wniosku, że kuchenki gazowe każdego roku przyczyniają się do śmierci 20 tys. dorosłych oraz powodują astmę u 20 tys. dzieci. Te dane dotyczą mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Wyniki badania zespołu z Uniwersytetu Stanforda niepokoją. Kuchenki gazowe na propan i gaz ziemny wydzielają te same substancje, które można znaleźć w dymie smogowym. Konsekwencje dla zdrowia są naprawdę poważne.

Astmę u dzieci mogą powodować produkty, które wydzielają się podczas spalania gazów. Substancje jak tlenek węgla, dwutlenek azotu, benzen, formaldehyd czy pyły zawieszone, mogą uszkadzać nabłonki i nasilać stany zapalne.

Zobacz film: "Zmarł przez wizytę w parku. Miał silną alergię"

Taka mieszanka znajduje się także w dymie smogowym. Gotowanie na kuchence gazowej ma więc fatalny wpływ na jakość powietrza w domach i mieszkaniach. W takich warunkach funkcjonujemy na co dzień.

2. Jedna z przyczyn astmy u dzieci

Sporym zagrożeniem dla zdrowia jest także to, że spaliny pochodzące z kuchenek gazowych znajdują się tuż na wysokości naszej twarzy, a więc tam, gdzie znajduje się nos i usta, co ułatwia wdychanie szkodliwych substancji.

Badań na temat popularnego sprzętu kuchennego pojawia się coraz więcej, a temat jest analizowany od jakiegoś czasu. W ubiegłym roku w USA planowano nawet wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych kuchenek na propan i gaz ziemny.

Niepokojące są też doniesienia na temat wpływu domowych spalin na zdrowie najmłodszych. W Polsce z astmą zmaga się co 10. dziecko. Przewlekła choroba dróg oddechowych sprawia, że oskrzela są bardzo wrażliwe na czynniki drażniące.

Nieleczona astma lub nadmierna ekspozycja na szkodliwe czynniki zwiększa prawdopodobieństwo przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), rozedmy płuc lub nadciśnienia płucnego.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze