Czym charakteryzuje się alergia dróg oddechowych?
Alergia dróg oddechowych jest szczególnie uciążliwa. Pacjent może skarżyć się na nieustanny katar, kaszel, a nawet duszności. Tego rodzaju objawy pojawiają się często w przypadku alergii wziewnych, np. na pyłki roślin, sierść zwierząt domowych. Początki alergii tego rodzaju mogą być niewinne. Problemy zwiastuje uczucie suchości w gardle, czasem przebiegające z bólem. Gdy infekcje górnych dróg oddechowych często nawracają, lekarz może podejrzewać u pacjenta alergiczny sezonowy nieżyt nosa.
1. Objawy alergii górnych dróg oddechowych
Sa to przede wszystkim: zaczerwieniona i spulchniona śluzówka gardła, ból gardła, uczucie suchości, częste infekcje bakteryjne i wirusowe (np. zapalenie gardła, zatok). Infekcje górnych dróg oddechowych leczy się w zależności od rodzaju drobnoustroju, który wywołał chorobę. W przypadku wirusów stosuje się jedynie leczenie objawowe, jeśli jednak za infekcję odpowiadają bakterie – konieczne jest zastosowanie antybiotyku.
2. Diagnoza alergii
Jeśli zatem często chorujemy, warto sprawdzić, czy odpowiedzialności za to nie ponosi alergia. W tym celu warto wybrać się do alergologa, który zleci wykonanie testów alergicznych. Pozwolą one na dokładne określenie czynnika uczulającego i jego wyeliminowanie z najbliższego otoczenia. Być może jest to alergia na kota, który od wielu lat mieszka w naszym domu, lub też alergia na pyłki drzew.
Zobacz także:
Alergie osłabiają układ immunologiczny. Nie jest on już wówczas w pełni sił, gdy do organizm wniknie chorobotwórczy wirus. Stąd tak ważne jest wykrycie potencjalnego alergenu, by móc go unikać i powrócić do pełni sił.