Trwa ładowanie...

Czym charakteryzuje się alergia dróg oddechowych?

 Agnieszka Gotówka
14.10.2020 15:54
Czym charakteryzuje się alergia dróg oddechowych?
Czym charakteryzuje się alergia dróg oddechowych? (123rf)

Alergia dróg oddechowych jest szczególnie uciążliwa. Pacjent może skarżyć się na nieustanny katar, kaszel, a nawet duszności. Tego rodzaju objawy pojawiają się często w przypadku alergii wziewnych, np. na pyłki roślin, sierść zwierząt domowych. Początki alergii tego rodzaju mogą być niewinne. Problemy zwiastuje uczucie suchości w gardle, czasem przebiegające z bólem. Gdy infekcje górnych dróg oddechowych często nawracają, lekarz może podejrzewać u pacjenta alergiczny sezonowy nieżyt nosa.

spis treści
Alergia górnych dróg oddechowych to uciążliwa dolegliwość
Alergia górnych dróg oddechowych to uciążliwa dolegliwość

1. Objawy alergii górnych dróg oddechowych

Sa to przede wszystkim: zaczerwieniona i spulchniona śluzówka gardła, ból gardła, uczucie suchości, częste infekcje bakteryjne i wirusowe (np. zapalenie gardła, zatok). Infekcje górnych dróg oddechowych leczy się w zależności od rodzaju drobnoustroju, który wywołał chorobę. W przypadku wirusów stosuje się jedynie leczenie objawowe, jeśli jednak za infekcję odpowiadają bakterie – konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"
Poznaj 10 powszechnych alergenów
Poznaj 10 powszechnych alergenów [11 zdjęć]

Prawie co drugi Polak ma alergię. Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na nieszkodliwą

zobacz galerię

2. Diagnoza alergii

Jeśli zatem często chorujemy, warto sprawdzić, czy odpowiedzialności za to nie ponosi alergia. W tym celu warto wybrać się do alergologa, który zleci wykonanie testów alergicznych. Pozwolą one na dokładne określenie czynnika uczulającego i jego wyeliminowanie z najbliższego otoczenia. Być może jest to alergia na kota, który od wielu lat mieszka w naszym domu, lub też alergia na pyłki drzew.

Zobacz także:

Alergie osłabiają układ immunologiczny. Nie jest on już wówczas w pełni sił, gdy do organizm wniknie chorobotwórczy wirus. Stąd tak ważne jest wykrycie potencjalnego alergenu, by móc go unikać i powrócić do pełni sił.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze