Zapalenie gardła
Choroby górnych dróg oddechowych są bardzo częstą dolegliwością wieku dziecięcego. Do powszechnie występujących należą różnego rodzaju choroby gardła. Ból spowodowany taką infekcją może być symptomem wirusowego zapalenia błony śluzowej gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, zwanego anginą, ale również dużo poważniejszych schorzeń. Dlatego ważne jest prawidłowe rozpoznanie objawów i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Angina to jedna z najczęściej występujących chorób latem. Przeczytaj, czym jest i jak sobie z nią radzić.
1. Przyczyny i objawy zapalenia gardła
Chorobę wywołują zwykle adenowirusy, w przypadku bakterii są to paciorkowce z grupy A. Okres wylęgania jest zmienny w przypadku wirusów. Objawy anginy spowodowanej paciorkowcami występują zwykle w ciągu 12 godzin do 4 dni po zakażeniu.
W przypadku zakażeń wirusowych objawy anginy rozwijają się stopniowo: gorączka, utrata apetytu i niewielkie drapanie w gardle, może wystąpić również zapalenie spojówek, katar, kaszel, ból głowy, wymioty, nieprzyjemny oddech i bóle brzucha, zdarza się powiększenie węzłów chłonnych szyi, gardło jest zwykle czerwone, rozpulchnione, rzadko pokryte wydzieliną.
W przypadku anginy paciorkowcowej u dzieci powyżej 3 lat pojawiają się bóle głowy, brzucha, wymioty i wysoka temperatura, nawet do 40 stopni, a następnie występuje ból gardła i charakterystyczny wysięk na migdałkach, u młodszych dzieci natomiast gorączka i śluzowy katar, a także rozdrażnienie i utrata apetytu.
W przypadku wirusów objawy ustępują zwykle w ciągu 24 godzin, ale mogą utrzymywać się nawet do 5 dni. W przypadku paciorkowców gorączka trwa zwykle 1–4 dni, a ból gardła od 3–5 dni, zastosowanie antybiotyków skraca ten czas. Dziecko z anginą paciorkowcową przestaje być zakaźne po 24 godzinach od podania pierwszej dawki antybiotyku.
2. Leczenie i powikłania zapalenia gardła
Zawsze, gdy pojawią się objawy zapalenia gardła, należy skontaktować się z lekarzem. Postawi on diagnozę na podstawie badania lub wymazu z gardła. W przypadku, gdy choroba została wywołana przez paciorkowce konieczna będzie antybiotykoterapia trwająca 7–10 dni. W przypadku wirusów nie ma specyficznego leczenia. Ważne jest skrupulatne przestrzeganie higieny.
Sporadycznie angina paciorkowcowa przechodzi w szkarlatynę, może spowodować ropnie okołomigdałkowe lub gorączkę reumatyczną, a także kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego i zakażenia skórne.