Trwa ładowanie...

Grozi nam epidemia? Trafiają do szpitala z ciężkimi powikłaniami

Avatar placeholder
22.06.2023 21:20
Coraz więcej dzieci z powikłaniami po odrze
Coraz więcej dzieci z powikłaniami po odrze (Getty Images)

Eksperci alarmują, że maleje liczba dzieci szczepionych przeciwko odrze. Niektóre maluchy trafiają do szpitala z powodu ciężkich powikłań choroby. - Są pełne warunki ku temu, żeby zaczęła się epidemia - ostrzega dr Lidia Stopyra.

spis treści

1. Coraz więcej dzieci z powikłaniami po odrze

Bezpośrednią przyczyną zachorowania na odrę jest wirus odry przenoszony drogą kropelkową. Zakazić można się również poprzez bezpośrednią styczność z moczem chorego lub wydzieliną z jamy gardłowo-nosowej.

Istnieje prawdopodobieństwo zakażenia poprzez dotknięcie rękami zabrudzonych wydzieliną z dróg oddechowych powierzchni i przedmiotów i przeniesienie wirusa na błony śluzowe gardła i nosa.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o powikłaniach po grypie. Najczęstsze są zapalenie zatok i ucha"

Eksperci alarmują, że coraz więcej dzieci chorych na odrę trafia do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

- Jest to efekt malejącego od kilku lat poziomu wyszczepienia przeciwko odrze w naszym kraju - ocenia dr Lidia Stopyra, ordynator oddziału zakaźnego krakowskiego szpitala cytowana przez portal zdrowie.radiozet.pl.

- Niestety sytuacji nie poprawił napływ dzieci z Ukrainy. W tym kraju wyszczepialność przeciwko odrze jest niższa niż u nas, szczególnie w zachodnich rejonach Ukrainy, waha się tam na poziomie 30-40 proc. Zresztą pierwsze dzieci, które trafiły do nas z powodu powikłań odry, przybyły właśnie z Ukrainy po wybuchu wojny - dodaje.

Coraz więcej dzieci z powikłaniami po odrze
Coraz więcej dzieci z powikłaniami po odrze (Getty Images)

Tu należy podkreślić, że w Polsce szczepienie przeciwko odrze jest obowiązkowe. Pierwszą dawkę podaje się dzieciom między 13. a 15. miesiącem życia, drugą w wieku 6 lat. Skuteczność szczepienia po podaniu dwóch dawek szczepionki wynosi 98-99 proc.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) poziom wyszczepienia pierwszą dawką przeciwko odrze spadł w ubiegłym roku do 90 proc.

Tymczasem 95 proc. to minimum, żeby zapobiegać epidemii.

- NIZP-PZH podaje, że około 7 proc. dzieci powyżej pierwszego roku życia, a więc w grupie wiekowej, w której szczepienie jest obowiązkowe, nie jest zaszczepionych. Są więc pełne warunki ku temu, żeby zaczęła się epidemia. Zachęcam do szczepień przeciwko odrze. Można to zrobić w dowolnym momencie: dwie dawki chronią przed zakażeniem i zachorowaniem - ostrzega dr Lidia Stopyra.

2. Objawy odry u dzieci

Te objawy pojawiają się najwcześniej. Przypominają zwykłe przeziębienie. Są to;

  • ból gardła,

  • katar,

  • suchy kaszel,

  • zaczerwienienie oczu,

  • światłowstręt,

  • zapalenie błon śluzowych.

Z czasem pojawia się jeszcze jeden - najbardziej charakterystyczny objaw odry - gruboplamista wysypka. Najczęściej występuję w 4-5 dniu choroby i utrzymuje się około tygodnia.

Jednak u każdego dziecka odra może przebiegać inaczej. W niektórych przypadkach wysypka się nie pojawia.

Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy odry u dzieci, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze