Trwa ładowanie...

Brakuje szczepionek przeciwko odrze, różyczce i śwince

 Ewa Rycerz
10.12.2015 11:27
Brakuje szczepionek przeciwko odrze, różyczce i śwince
Brakuje szczepionek przeciwko odrze, różyczce i śwince (Źródło: 123rf)

W przychodniach brakuje szczepionek przeciwko odrze, śwince i różyczce – alarmuje "Nasz Dziennik".

Szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) jest bezpłatna i obowiązkowa. Finansuje ją budżet państwa. Zgodnie z Kalendarzem Szczepień  Ochronnych podawana jest dzieciom w wieku 13-14 miesięcy oraz 10 lat.

Jednak rodzice tych dzieci, które były zapisane na wizyty i szczepienia, będą prawdopodobnie musieli je przełożyć. Wszystkiemu winien brak preparatu w przychodniach – podaje "Nasz Dziennik". Ten fakt potwierdzają lekarze. – Tak, brakuje nam szczepionek, nie tylko na świnkę, odrę i różyczkę, ale też na polio i ospę. Zapisujemy dzieci aż na styczeń przyszłego roku – mówią pracownicy Przychodni Rejonowej nr 1 przy ul. Strusia w Warszawie.

Szczepionki kupuje od producentów Ministerstwo Zdrowia, ale nadzór nad ich stanami magazynowymi i dystrybucją sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jan Bodnar, rzecznik prasowy GIS przyznaje, że problem z dostępnością szczepionek MMR istnieje. – Rzeczywiście są jakieś problemy, ale podobno wszystko jest na dobrej drodze – tłumaczy rzecznik GIS.

Zobacz film: "Dlaczego ludzie rezygnują ze szczepień?"

Jaki jest powód braku szczepionki? Przyczyny mogą leżeć zarówno po stronie producenta, który może mieć problemy z preparatem już na etapie produkcji, jak i po stronie dystrybutora. Jak jest naprawdę? Tego rzecznik GIS nie podaje.

Co na to Ministerstwo Zdrowia? Zapewnia, że MMR dotrze do hurtowni medycznych i przychodni w całej Polsce już w połowie grudnia.

Szczepionka przeciwko odrze, różyczce i śwince nie jest jedyną, jakiej zaczyna brakować w hurtowniach i przychodniach. Od ponad roku jest problem z preparatem o nazwie Infanrix i Infanrix Hexa, czyli szczepionkami skojarzonymi przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby, polio i zakażeniom Haemophilus influenzae typu b.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze