Groźne choroby, których objawem jest kaszel
Kaszel u dziecka nigdy nie powinien być ignorowany. Być może jest objawem infekcji wirusowej, ale może również wskazywać na zapalenie płuc lub koklusz.
1. Zapalenie płuc
Choroba nie zawsze jest łatwa w rozpoznaniu. Może przebiegać bez kaszlu, choć najczęściej ten objaw się pojawia. Kaszel jest wówczas suchy i świszczący. Dziecko może skarżyć się na ból w klatce piersiowej, wystąpić mogą duszności.
Zapalenie płuc bardzo często jest powikłaniem infekcji wirusowej. Objawy zapalenia płuc, oprócz wspomnianego kaszlu, to również wysoka gorączka, osłabienie, brak apetytu. Jeśli wystąpią u dziecka, wówczas należy zgłosić się do lekarza. By postawić odpowiednią diagnozę, konieczne może okazać się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego płuc.
2. Zapalenie oskrzeli
Kaszel suchy pojawia się również w przebiegu zapalenia oskrzeli. Może on być dla dziecka niezwykle wyczerpujący (często nasila się w nocy). Po 2-3 dniach kaszel staje się mokry. Wówczas maluch odkrztusza wydzielinę.
Leczenie zapalenia oskrzeli nie zawsze wymaga podania antybiotyku. Leczenie jest objawowe: podaje się preparaty przeciwkaszlowe oraz leki przeciwgorączkowe, jeśli temperatura ciała przekroczy 38,5°C. Dziecko w czasie choroby powinno dużo odpoczywać i otrzymywać zwiększoną ilość płynów.
3. Infekcja bakteryjna
Kaszel w przebiegu infekcji bakteryjnej jest najczęściej mokry (można zauważyć odkrztuszaną plwocinę), a towarzyszy mu wysoka gorączka i żółta wydzielina z nosa. Da się również zauważyć zaczerwienione gardło i/lub nalot na języku. Gdy infekcję wywołały bakterie, konieczna jest antybiotykoterapia połączona z leczeniem objawowym.
4. Zapalenie krtani
W przebiegu tej choroby u dziecka pojawia się kaszel o charakterystycznym dźwięku, określa się go mianem „szczekającego”. Jest intensywny i dokuczliwy, może nasilać się nocą. Zapalenie krtani mogą wywołać bakterie lub wirusy. Choroba bywa również powikłaniem przeziębienia.
Musisz to wiedzieć
5. Koklusz (krztusiec)
Szczepionka na tę chorobę jest wpisana w obowiązkowy kalendarz szczepień, jednak w ostatnim czasie wzrasta liczba chorych na tę zakaźną chorobę dróg oddechowy.
Objawem krztuśca jest niezwykle duszący kaszel, który ma charakter napadowy. Głęboki wdech jest porównywany z pianiem koguta. Atak kaszlu jest bardzo silny i intensywny, może wywołać drgawki lub wymioty. Objawy krztuśca utrzymują się przez kilka tygodni i mają tendencję do nawracania. Choroba wymaga bezwzględnego leczenia. Hospitalizacją objęte są dzieci, u których leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów.