Trwa ładowanie...

Groźne choroby, których objawem jest kaszel

Kaszel u dziecka nigdy nie powinien być ignorowany. Być może jest objawem infekcji wirusowej, ale może również wskazywać na zapalenie płuc lub koklusz.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Zapalenie płuc

Kaszel może być objawą wielu chorób
Kaszel może być objawą wielu chorób (123RF)

Choroba nie zawsze jest łatwa w rozpoznaniu. Może przebiegać bez kaszlu, choć najczęściej ten objaw się pojawia. Kaszel jest wówczas suchy i świszczący. Dziecko może skarżyć się na ból w klatce piersiowej, wystąpić mogą duszności.

Zapalenie płuc bardzo często jest powikłaniem infekcji wirusowej. Objawy zapalenia płuc, oprócz wspomnianego kaszlu, to również wysoka gorączka, osłabienie, brak apetytu. Jeśli wystąpią u dziecka, wówczas należy zgłosić się do lekarza. By postawić odpowiednią diagnozę, konieczne może okazać się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego płuc.

2. Zapalenie oskrzeli

Kaszel suchy pojawia się również w przebiegu zapalenia oskrzeli. Może on być dla dziecka niezwykle wyczerpujący (często nasila się w nocy). Po 2-3 dniach kaszel staje się mokry. Wówczas maluch odkrztusza wydzielinę.

Leczenie zapalenia oskrzeli nie zawsze wymaga podania antybiotyku. Leczenie jest objawowe: podaje się preparaty przeciwkaszlowe oraz leki przeciwgorączkowe, jeśli temperatura ciała przekroczy 38,5°C. Dziecko w czasie choroby powinno dużo odpoczywać i otrzymywać zwiększoną ilość płynów.

3. Infekcja bakteryjna

Kaszel w przebiegu infekcji bakteryjnej jest najczęściej mokry (można zauważyć odkrztuszaną plwocinę), a towarzyszy mu wysoka gorączka i żółta wydzielina z nosa. Da się również zauważyć zaczerwienione gardło i/lub nalot na języku. Gdy infekcję wywołały bakterie, konieczna jest antybiotykoterapia połączona z leczeniem objawowym.

4. Zapalenie krtani

W przebiegu tej choroby u dziecka pojawia się kaszel o charakterystycznym dźwięku, określa się go mianem „szczekającego”. Jest intensywny i dokuczliwy, może nasilać się nocą. Zapalenie krtani mogą wywołać bakterie lub wirusy. Choroba bywa również powikłaniem przeziębienia.

Musisz to wiedzieć

5. Koklusz (krztusiec)

Szczepionka na tę chorobę jest wpisana w obowiązkowy kalendarz szczepień, jednak w ostatnim czasie wzrasta liczba chorych na tę zakaźną chorobę dróg oddechowy.

Objawem krztuśca jest niezwykle duszący kaszel, który ma charakter napadowy. Głęboki wdech jest porównywany z pianiem koguta. Atak kaszlu jest bardzo silny i intensywny, może wywołać drgawki lub wymioty. Objawy krztuśca utrzymują się przez kilka tygodni i mają tendencję do nawracania. Choroba wymaga bezwzględnego leczenia. Hospitalizacją objęte są dzieci, u których leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.