Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Zapalenie krtani u dzieci. Przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
22.02.2024 12:11
Zapalenie krtani u dzieci ma najczęściej podłoże wirusowe
Zapalenie krtani u dzieci ma najczęściej podłoże wirusowe (Adobe Stock)

Zapalenie krtani jest często występującą u dzieci infekcją górnych dróg oddechowych. Wywołują je wirusy oraz bakterie. Może przybierać różne formy: łagodną, przewlekłą, oraz ostrą, która może być niebezpieczna dla dziecka, ponieważ może doprowadzić do niewydolności oddechowej. Jakie objawy daje zapalenie krtani, jak je leczyć i kiedy udać się do szpitala?

spis treści

1. Skąd się bierze zapalenie krtani u najmłodszych?

Zapalenie krtani u dzieci to najczęściej infekcja o podłożu wirusowym. Tak jak wszystkie choroby zakaźne, najczęściej atakuje dzieci, które uczęszczają do żłobków, przedszkoli i szkół, ze względu na kontakt z wieloma dziećmi, które mogą być zarażone wirusem.

W rzadszych przypadkach zapalenie krtani ma podłoże pierwotnie bakteryjne, jest wywołane kontaktem z toksynami lub zaburzeniami immunologicznymi. Ostre zapalenie krtani to takie, które trwa maksymalnie kilka dni. Chroniczne zapalenie krtani nie występuje u dzieci.

Chorobie sprzyja również zapalenie zatok przynosowych. Ryzyko zapalenia krtani zwiększa się, gdy dziecko jest narażone na wdychanie dymu tytoniowego.

2. Objawy zapalenia krtani u dzieci

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Struny głosowe w przebiegu zapalenia krtani stają się podrażnione lub opuchnięte. Utrudnia to mówienie i wywołuje ból.

Innymi objawami zapalenia krtani są:

W bardzo rzadkich przypadkach pojawia się także odpluwanie wydzieliny zmieszanej z krwią po ataku kaszlu.

Jeśli zapalenie krtani nie będzie leczone, a jest wywołane przez wirusy lub inne mikroorganizmy, zainfekowane mogą zostać także inne odcinki układu oddechowego.

Niewyleczone zapalenie krtani może przejść w chroniczne zapalenie krtani, co może wywołać permanentne uszkodzenie strun głosowych. Ostre zapalenie krtani wywołuje zmiany strun głosowych, ale są to zmiany odwracalne.

3. Leczenie zapalenia krtani u dzieci

Jak wcześniej wspomnieliśmy, najczęściej zapalenie krtani wywołuje infekcja wirusowa. Wtedy leczenie obejmuje łagodzenie objawów zapalenia, leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Temperatura w mieszkaniu powinna oscylować wokół 20°C, konieczne jest dodatkowe nawilżenie powietrza w pokojach (np. za pomocą nawilżacza powietrza lub pojemników umieszczonych na kaloryferach).

Suche i bardzo ciepłe powietrze (powyżej 20 st. C) dodatkowo podrażni gardło i pogorszy stan dziecka. Maluch powinien dużo pić i odpoczywać. Przełykanie pokarmów stałych może być dla niego trudne, dlatego warto podawać mu letnie zupy.

Rzadziej zapalenie krtani ma podłoże bakteryjne. Wtedy uzasadnione jest leczenie go za pomocą antybiotyków. Jeśli natomiast zapalenie krtani wywołała grzybica – stosuje się leki przeciwgrzybicze.

Innymi przyczynami zapalenia krtani u dzieci są:

  • choroba refluksowa żołądka (u dzieci jest to szczególnie częste, gdyż zwieracz przełyku może jeszcze nie funkcjonować prawidłowo i przepuszczać do gardła enzymy trawienne),
  • alergie wziewne (np. na pyłki czy roztocza kurzu domowego),
  • wyczerpujący i długotrwały kaszel (np. w wyniku infekcji gardła, alergii lub zanieczyszczeń),
  • leczenie astmy za pomocą kortykosteroidów wziewnych.

Krtań i gardło u dziecka mogą zostać podrażnione także przez inne czynniki, takie jak przeziębienie, zapalenie zatok, dym papierosowy czy zanieczyszczenia powietrza. Zwiększa się wtedy ryzyko wystąpienia u dziecka zapalenia krtani.

Jeśli ból gardła, trudności z mówieniem, kaszel, chrypka i inne objawy trwają dłużej niż kilka dni, należy pójść z dzieckiem do lekarza.

Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli dziecko ma trudności z oddychaniem, świszczący oddech lub gorączkę powyżej 39 st. C. Może to być ostre podgłośniowe zapalenie krtani, które może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze