Higiena oczu latem
Latem, kiedy zaczyna się sezon urlopowy, nie każdy pamięta o tym, aby odpowiednio dbać o oczy. Najczęściej chronimy skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale zapominamy o odpowiedniej ochronie oczu. A długotrwała ekspozycja na takie promieniowanie może doprowadzić do zapalenia spojówek, zaćmy, retinopatii słonecznej. Jeśli nie będziemy odpowiednio chronili oczu, może być niezbędnae leczenie lub korekcja wzroku.
1. Promieniowanie UV
Promieniowanie UV nie jest jednolite.
Można wyróżnić trzy jego typy:
• promieniowanie UVA, które stanowi 95 proc. promieniowania ultrafioletowego docierającego do ziemi. Ten rodzaj promieniowania obecny jest przez cały rok i chmury nie są dla niego przeszkodą. Promieniowanie UVA przechodzi przez skórę i gałki oczne. Jest ono odpowiedzialne za starzenie się oraz nowotwory skóry. Odpowiada też za powstawanie zaćmy i uszkodzenia siatkówki;
• promieniowanie UVB, które stanowi 5 proc. promieniowania ultrafioletowego docierającego do ziemi. Nie przechodzi przez chmury, ale przez górne warstwy skóry i gałki ocznej. Promieniowanie UVB odpowiada za opalanie. Może spowodować zapalenie rogówki. Długotrwała ekspozycja na ten rodzaj promieniowania może przyczynić się do powstania zaćmy lub pojawienia się nowotworów skóry;
• promieniowanie UVC, które jest pochłaniane przez warstwę ozonową. Nie stanowi ono żadnego zagrożenia dla ludzi.
2. Jakie są skutki przebywania na słońcu?
Jeśli będziemy wystawieni przez krótki czas na intensywne działanie promieni słonecznych i nie będziemy odpowiednio chronić oczu, mogą pojawić się podrażnienia, zapalenie rogówki, uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt i nadmierne łzawienie.
Jeśli zbyt długo będziemy narażali nasz wzrok na promieniowanie UV, to później może być konieczna korekcja wzroku, gdyż długotrwała ekspozycja może prowadzić do wystąpienia poważniejszych objawów. Może pojawić się zaćma oraz wystąpić degeneracja w obrębie siatkówki.
3. Sposoby ochrony oczu
Warto poznać sposoby, które pozwolą na skuteczną ochronę oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nie są to skomplikowane metody i każdy może je stosować.
• Należy unikać słońca w godzinach 11–15. Najlepiej wtedy przebywać w cieniu.
• Nigdy nie należy patrzeć bezpośrednio na słońce, gdyż może to uszkodzić siatkówkę. W wyniku tego występuje trwałe pogorszenie widzenia zwane retinopatią słoneczną.
• Trzeba nosić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Powinny mieć one odpowiednie szkła, które blokują promieniowanie UV. Kupując okulary przeciwsłoneczne, należy zwrócić uwagę na to, aby blokowały przynajmniej 95 proc. promieniowania UVA i 99 proc. promieniowania UVB. Noszenie ciemnych szkieł okularów bez odpowiednich filtrów ochronnych nie jest korzystne Ciemne okulary rozszerzają źrenice i do oka dostaje się większa ilość szkodliwego promieniowania. To powoduje jego uszkodzenie. Można też nosić soczewki z filtrami UV.
• Będąc narażonym na ekspozycję słoneczną, należy używać kremu przeciwsłonecznego z filtrem. Krem ten powinien być nakładany na odkryte fragmenty ciała. Należy pamiętać o twarzy i okolicach oczu.
• Można stosować sztuczne łzy. Mają one działanie nawilżające i łagodząco wpływają na podrażnienia i zaczerwienienia.
• Warto też stosować odpowiednią dietę, szczególnie bogatą w luteinę, która jest przeciwutleniaczem. Chroni ona siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem. Jest obecna w szpinaku, brokułach, żółtych owocach.
Musisz to wiedzieć
Przebywając latem na słońcu, należy zadbać o swoje oczy. Trzeba je odpowiednio chronić przed działaniem szkodliwego promieniowania słonecznego. Pozwoli to na zachowanie ich w odpowiedniej kondycji i zdrowiu.