Trwa ładowanie...

Pierwszym objawem była zmiana skórna. Okazało się, że roczny chłopiec zakaził się wąglikiem

 Karolina Rozmus
22.08.2022 19:45
Pierwszym objawem była zmiana skórna. Okazało się, że roczny chłopiec zakaził się wąglikiem
Pierwszym objawem była zmiana skórna. Okazało się, że roczny chłopiec zakaził się wąglikiem (Getty Images)

Początkowo zmiana skórna, która pojawiła się na pośladku malucha, była bezbolesna. Z biegiem czasu zaczęła się jednak powiększać, zamieniając w sączącą ranę, którą otaczały zmiany martwicze. Lekarze w szpitalu odkryli, że chłopiec cierpi na skórną postać groźnej choroby - wąglika.

Postać skórna stanowi 95 proc. zakażeń wąglikiem
Postać skórna stanowi 95 proc. zakażeń wąglikiem (Getty Images)

1. Konieczne było umieszczenie chłopca w szpitalu

Na łamach "JAMA Dermatology" opisany został przypadek skórnej infekcji wąglikiem. U 12-miesięcznego chłopca pojawiła się na lewym pośladku zmiana skórna. Nie była przedmiotem obaw rodziców, bo chłopiec nie skarżył się na ból.

Jednak w ciągu siedmiu dni infekcja rozwinęła się na tyle, że konieczne było umieszczenie malucha na oddziale pediatrycznym w szpitalu.

Lekarze, którzy mieli kontakt z chłopcem, w artykule wspominają, że zmiana bardzo szybko zaczęła się powiększać, aż objęła cały pośladek malucha. Kilka dni później bolesny wrzód miał już charakter martwiczy - tkanki skóry zaczęły obumierać, a następnie się rozkładać.

Naukowcy napisali, że zmiana charakteryzowała się fioletowym kolorem w odcieniu sinym, jątrzyła się oraz ropiała, była również mocno obrzęknięta. Przez kilka dni chłopiec dodatkowo gorączkował, ale lekarze nie odnotowali powiększenia węzłów chłonnych, typowego dla infekcji wąglikiem.

Chłopcu podano dwa antybiotyki – cyprofloksacynę i benzylopenicylinę. Po dziesięciu dniach stan malucha się poprawił.

2. Czym jest wąglik?

Wąglik (łac. anthrax) to choroba wywoływana przez bakterię nazywaną laseczką wąglika (Bacillus anthracis). Patogen do organizmu może wnikać na trzy sposoby: drogą oddechową, drogą pokarmową i przez skórę. To właśnie infekcje skórne stanowią aż 95 proc. przypadków choroby, rzadsze są infekcje płucne i jelitowe.

W miejscu, do którego udaje się przedostać bakteriom, pojawiają się zmiany zapalno-martwicze będące skutkiem gwałtownego namnażania się bakterii. Infekcja może rozprzestrzeniać się na cały organizm.

W przypadku infekcji skórnej charakterystyczne jest pojawienie się pęcherzyka - tzw. czarnej krosty - wypełnionego ciemnym płynem. W innej postaci pojawia się naciek zapalny tkanek, który jest niebolesny, ale przebiega z powiększeniem okolicznych węzłów chłonnych.

Dużo groźniejsza jest jednak postać jelitowa zakażenia – może zabić w ciągu zaledwie dwóch, trzech dni. Z kolei postać płucna, przebiegająca z wysoką gorączką, dreszczami, kaszlem z charakterystyczną, krwistą plwociną oraz dusznościami, należy do najbardziej niebezpiecznej postaci choroby.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pałeczki wąglika znajdują się naturalnie w glebie, a choroba powszechnie dotyka zwierzęta domowe i dzikie na całym świecie. U człowieka do zakażenia dochodzi na drodze kontaktu z zakażonym zwierzęciem lub spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego.

CDC informuje, że zakażenia wąglikiem najczęściej pojawiają się na obszarach rolniczych Środkowej i Południowej Ameryki, części Afryki oraz Azji czy południowej i wschodniej Europy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze