Trwa ładowanie...

Jak miesiąc urodzin wpływa na twoje zdrowie?

 Sylwia Stachura
31.12.2018 11:17
Jak miesiąc urodzin wpływa na twoje zdrowie?
Jak miesiąc urodzin wpływa na twoje zdrowie? (Zdjęcie kobiety w ciąży / Shutterstock)

Naukowcy odkryli związek między miesiącem urodzenia a zwiększonym ryzykiem występowania niektórych schorzeń. Przeanalizowali prawie dwa miliony przypadków, aby znaleźć zaskakujące powiązania między miesiącem urodzin a stanem zdrowia. Kto z nas jest najbardziej narażony na choroby?

spis treści

1. Zdrowie zapisane w metryce

Jeśli urodziłeś się w październiku, nie mamy dla ciebie dobrych informacji. Według wyników badań przeprowadzonych przez naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia, urodzeni w październiku są najbardziej zagrożeni wystąpieniem wielu poważnych chorób. Wszyscy urodzeni w maju mogą się cieszyć – z badań wynika, że u osób tych występuje najmniejsze ryzyko schorzeń.

Badacze wykorzystali dane medyczne zebrane od 1,7 mln pacjentów, którzy leczyli się w szpitalu akademickim Columbia w Nowym Jorku między 1985 a 2013 rokiem. Wykorzystując specjalny algorytm, udało im się odkryć związek między miesiącem urodzenia a stanem zdrowia. Do analizy wykorzystano dane o przebytych chorobach i przyjmowanych lekarstwach. Po przeskanowaniu milionów informacji, udało się odkryć koneksje między datą urodzin a ryzykiem chorób.

2. Podaj mi swój PESEL, a powiem ci na co jesteś chory

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Czy powinnaś przejmować się tym, w jakim miesiącu przyjdzie na świat twoje dziecko?
Czy powinnaś przejmować się tym, w jakim miesiącu przyjdzie na świat twoje dziecko?

Wiemy już, że październikowe dzieci są w grupie ryzyka, a obchodzący urodziny w maju cieszą się najlepszym zdrowiem. Co jeszcze udało się ustalić naukowcom z Nowego Jorku? Dane pozwoliły na sformułowanie kilku ciekawych wniosków.

Okazało się, że na choroby układu krążenia najczęściej chorują osoby urodzone zimą, a najrzadziej urodzeni we wrześniu i październiku. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego zimowe dzieci częściej mają problemy z sercem, ale lekarze i naukowcy łączą ten fakt z większą liczbą infekcji w okresie jesienno-zimowym. Być może przeziębienia kobiet w ciąży nie pozostają bez wpływu na stan układu krążenia ich dzieci.

Badacze wykazali, że noworodki z października i listopada są najbardziej zagrożone chorobami układu oddechowego (takimi jak np. astma). Listopadowe dzieci częściej cierpią też na choroby neurologiczne, układu rozrodczego oraz mają ADHD.

Specjaliści sugerują, że istotnym czynnikiem sprzyjającym wielu chorobom może być niedobór witaminy D występujący jesienią i zimą. Witamina D wpływa nie tylko na rozwój kości, ale ma też ogromne znaczenie dla układu odpornościowego.

3. Czy powinniśmy bać się swoich urodzin?

Wyniki najnowszych badań rzucają światło na czynniki przyczyniające się do rozwoju różnych schorzeń, jednak eksperci zgodnie twierdzą, że nie powinniśmy martwić się miesiącem urodzenia swoim i naszych dzieci.

Lekarze podkreślają, że inne czynniki mają znacznie większy wpływ na wystąpienie groźnych chorób. Zła dieta, używki, brak aktywności fizycznej oraz uwarunkowania genetyczne w znacznie większym stopniu wpływają na nasze zdrowie niż data urodzenia. Nie musimy się więc martwić, jeśli datę porodu wyznaczono nam akurat na feralny październik.

Warto również pamiętać o tym, że wyniki tych badań dużo mówią o mieszkańcach Nowego Jorku. Nie wiadomo na razie, czy wnioski są na tyle uniwersalne, by dało się je zastosować dla większych społeczności. Eksperci wiedzą na pewno, że środowisko i miejsce zamieszkania mają duży wpływ na nasze zdrowie. Z tego powodu podobne badania należałoby powtórzyć w innych miejscach na świecie, by dowiedzieć się, jak miesiąc urodzin wpływa na podatność na choroby w różnych lokalizacjach.

Wielkim krokiem naprzód jest wykorzystanie tak dużej ilości danych do analizy ogólnych tendencji zdrowotnych. Przy dzisiejszym postępie techniki podobne testy mogą być przeprowadzone również w innych placówkach medycznych na całym świecie.

Zobacz także:

[Zobacz, czy Twoje imię zgadza się z Twoim znakiem zodiaku](http://Jak miesiąc urodzin wpływa na twoje zdrowie?)

Czy pora roku, w której dziecko przyszło na świat, wpływa na jego zdrowie?

Urządzasz dziecku przyjęcie urodzinowe? Przeczytaj koniecznie!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze