Jak prawidłowo zakraplać oczy?
Krople i różne preparaty do oczu stosuje się powszechnie. Mogą być podawane przez lekarza, ale równie dobrze można je aplikować samemu. Przeciwzapalne krople do oczu podaje się po zabiegu leczącym astygmatyzm. Objawy nieprawidłowego podawania kropli są różne. Może nastąpić np. zmniejszenie skuteczności działania lekarstwa. Mogą pojawić się też problemy z właściwym dawkowaniem kropli. Dlatego warto wiedzieć, jak robić to dobrze.
1. Zakraplanie oczu
Prawidłowe zakraplanie oczu nie jest trudne.
Chcąc wiedzieć, jak to robić, należy poznać kilka zasad:
• przed podaniem kropli myjemy ręce;
• odchylamy głowę do tyłu. Dolną powiekę odciągamy w dół, używając do tego palca wskazującego. Butelkę z kroplami ustawiamy nad okiem w pozycji pionowej. Nie dotykamy nią oka. Staramy się zaaplikować jedną kroplę na odchyloną powiekę. Najlepiej będzie, jeśli uda się nam podać krople w części skroniowej powieki;
• po podaniu kropli zamykamy powieki. Palcem uciskamy przynosowy kącik szpary powiekowej. Ucisk powinien trwać minutę. Przez ten czas nie należy mrugać. Warto pamiętać, że czasem zakraplanie oczu nie przynosi oczekiwanych rezultatów, co może świadczyć o chorobie. Zwłaszcza jeśli chodzi o astygmatyzm. Objawy tego schorzenia to podwójne widzenie, niewyraźne widzenie, rozmywanie liter. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy i nie miną one po zakropleniu oczu, może to świadczyć o astygmatyzmie.
2. Jak często zakraplać oczy?
Odstęp pomiędzy podawaniem kolejnych porcji preparatu powinien wynosić od dziesięciu do piętnastu minut. Jeśli będą podawane zbyt szybko, to leczenie może być nieskuteczne, gdyż krople nie zadziałają odpowiednio.
3. Dbaj o czystość dozownika
Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby aplikujące sobie krople do oka jest dotykanie go końcówką zakraplacza. Dozowniki kropli okulistycznych nie są zabezpieczone przed dostawaniem się do nich drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli będziemy dotykali końcówkę dozownika okiem, palcami, powieką, może to spowodować ich nadkażenie. Jest to bardzo niebezpieczne.
Musisz to wiedzieć
Należy też przestrzegać terminu ważności i przydatności danego lekarstwa. Trzeba też pamiętać o odpowiednim sposobie jego przechowywania. Jest to bardzo ważne, gdyż preparaty okulistyczne, które utraciły ważność, są najczęściej nieskuteczne i mogą wywoływać działania niepożądane. Natomiast te źle przechowywane mogą stracić swoje lecznicze właściwości.