Prawidłowe stosowanie kropli do oczu
Preparaty okulistyczne to przede wszystkim maści, żele i krople do oczu. Ich skuteczne działanie w dużej mierze zależy od prawidłowego ich podania. Niestety, bardzo często bywa tak, że pacjenci nie potrafią właściwie aplikować leku. Jednakże problem z zakraplaniem jest normą.
1. Jak stosować krople do oczu?
Najważniejszą rzeczą przed wpuszczeniem kropli do oczu jest umycie rąk.
Później:
- odchyl głowę do tyłu i wskazującym palcem delikatnie odciągnij w dół dolną powiekę. Drugą ręką ustaw dozownik pionowo nad okiem. Nie dotykaj oka butelką z kropelkami!
- po podaniu kropli zamknij powieki i delikatnie uciśnij palcem przynosowy kącik przez ok. 1 min. Staraj się w tym czasie nie mrugać.
2. Odstępy między użyciem preparatów
Gdy korzystamy z kilku leków do oczu, musimy zachować ok. 10–15-minutowy odstęp między kolejnymi preparatami. Gdy za szybko podamy kolejne leki, może dojść do nieskuteczności ich działania, co powoduje bezcelowość leczenia.
To też warto wiedzieć
3. Dotykanie oka palcem bądź końcówką dozownika
Większość dozowników w kroplach okulistycznych nie posiada w pełni zabezpieczonego przed dostaniem się do środka drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego też nie wolno dotykać dozownika palcami, ponieważ powoduje to nadkażenie oka i kropli.
Każdy preparat ma swoją określoną datę ważności. Wtedy właśnie mamy gwarancję, że lek jest sterylny i działa właściwie. Stosowanie go po dacie ważności często powoduje, że leczenie staje się nieskuteczne, dodatkowo może wywołać działania niepożądane.