Jak skutecznie leczyć przeziębienie i grypę
Grypa może być niezwykle groźna. Atakuje każdego roku i jest najczęstszą przyczyną absencji. Szczególnie groźne jest zaniedbanie grypy, gdyż może się to wiązać z powikłaniami. Mogą być one niezwykle groźne i może się nawet pojawić przeziębienie krwi. Natomiast, jeśli będziemy odpowiednio leczyli grypę, minie ona szybko i nie pozostawi żadnych śladów.
1. Różnice między grypą a przeziębieniem
Przyczyną przeziębienia i grypy są wirusy. Należy wiedzieć, że są to choroby przenoszone drogą kropelkową. Obie te choroby najpierw atakują górne drogi oddechowe. To jednak jedyne podobieństwa. Przeziębienie to łagodna infekcja. Aby je zwalczyć, można z powodzeniem stosować domowe metody. Natomiast z grypą jest znacznie trudniej. Pojawiają się komplikacje, a sam jej przebieg jest znacznie bardziej dokuczliwy niż zwykłego przeziębienia. Należy więc wiedzieć, z jaką chorobą się zmagamy, aby dobrać odpowiedni wariant leczenia.
2. Charakterystyka przeziębienia
Przeziębienie charakteryzuje się: drapaniem w gardle, pokasływaniem oraz kichaniem. Objawy te utrzymują się przez kilka dni. Charakterystyczne jest to, że ich intensywność stopniowo narasta. Rośnie temperatura, z nosa cieknie katar, ból gardła się nasila. Można więc powiedzieć, że przeziębienie ma spokojny, wolny przebieg. Rozwija się przez dłuższy czas. Objawy powoli się nasilają.
Za wywołanie przeziębienia odpowiada ponad dwieście różnych typów wirusów. Nie są one zbyt są groźne. Przeziębienie trwa nawet ponad tydzień, ale już po trzech, czterech dniach pojawia się odczuwalna poprawa samopoczucia. Przeziębienie nie niesie za sobą powikłań.
3. Charakterystyka grypy
Grypa natomiast rozwija się błyskawicznie i nagle. Rano czujemy się doskonale. Po południu zaczynamy narzekać na ból głowy i mogą pojawiać się dreszcze. Natomiast wieczorem jesteśmy nie do życia. Bolą mięśnie, stawy, gardło. Dokucza nam kaszel i pojawia się wysoka temperatura.
Grypa przebiega bardzo szybko. Och chwili zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów choroby mija niewiele czasu. Okres inkubacji grypy to maksymalnie czterdzieści osiem godzin. Przy prawidłowym leczeniu jej objawy, te które są najbardziej męczące, trwają od dwóch do sześciu dni. Po tym czasie stopniowo ustępują, jednak osłabienie po grypie odczuwalne jest nawet przez kilka tygodni. Tyle czasu potrzeba, aby po tej chorobie wrócić do pełni sprawności. Czasem jednak grypa może występować z powikłaniami i powrót do pełnego zdrowia zajmuje znacznie więcej czasu. Mogą się pojawić skutki uboczne, takie jak np. przeziębienie krwi, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc itd.
4. Jak atakuje grypa?
Wirus grypy jest niezwykle przebiegły. Kiedy znajduje się w sprzyjających warunkach, zaczyna się namnażać. Niszczy rzęski na nabłonku, który znajduje się w górnych drogach oddechowych. To jego niszczycielskie działanie sprawia, że naturalny system obrony organizmu zostaje zniszczony. Przez to organizm narażony jest na ataki różnych bakterii. Może to prowadzić do nadkażeń bakteryjnych. Mogą się też pojawić powikłania pogrypowe takie jak:
• zapalenie ucha środkowego,
• zapalenie mięśnia sercowego,
• zapalenie osierdzia,
• zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
• zapalenie mózgu.
W wyniku ataku grypy nasilić mogą się także choroby już występujące, takie jak:
• choroba wieńcowa,
• niewydolność krążenia,
• astma,
• choroby nerek.
Musisz to wiedzieć
5. Najważniejsze w leczeniu grypy
Najgroźniejsze w grypie są właśnie powikłania. Dlatego też nie należy jej leczyć na własną rękę. Nie można też jej zignorować i jak to robią niektórzy „przechodzić” jej. Należy zgłosić się do lekarza, który zaordynuje właściwe leczenie. W przypadku, w którym okaże się, że brak jest poważnych zagrożeń, trzeba będzie tylko łagodzić objawy i wypoczywać. Wypoczynek w przypadku grypy jest niezwykle ważny. Odpoczywają, nie obciążamy organizmu walczącego z infekcją nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Dzięki temu może on skutecznie walczyć z chorobą, mobilizując do tego wszystkie siły.
Osoby starsze lub te, u których zdiagnozowano obniżoną odporność, powinny się zaszczepić poprzez użycie odpowiedniej szczepionki. W większości przypadków pozwoli to na uniknięcie grypy. Jeśli u takich osób wystąpią objawy, lekarz może zaordynować odpowiednie leki przeciwwirusowe. Aby były jednak skuteczne, muszą być podane nie później niż 48 godzin od wystąpienia pierwszych symptomów grypy. Lekarstwa te nie są jednak stosowane powszechnie, gdyż stwierdzono wiele skutków ubocznych. Dlatego też o ich zastosowaniu decyduje lekarz.