Przeziębienie a grypa – jak je odróżnić?
Przyczyną zarówno grypy, jak i przeziębienia jest zakażenie wirusami. Schorzenia te różnią się objawami: u chorego na grypę stwierdza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i suchy kaszel, z kolei pacjent z przeziębieniem skarży się na suchy kaszel i nieżyt nosa. Grypy nie wolno bagatelizować, w jej leczeniu ważna jest rekonwalescencja, ponieważ może dojść do poważnych powikłań, m. in. wirusowego zapalenia płuc.
1. Przyczyny grypy i przeziębienia
Za rozwój grypy i przeziębienia odpowiedzialne są wirusy. W przypadku grypy są to wirusy grypy A, B i C, z kolei chorobę przeziębieniową wywołuje nawet 200 typów wirusów – najczęściej enterowirus lub rinowirus. Na grypę chorujemy najczęściej jesienią i zimą, zaś wirusy przeziębienia mogą nas zaatakować o każdej porze roku (często borykamy się z przeziębieniem latem).
2. Objawy grypy
Grypa rozwija się bardzo szybko, już po upływie 2 dni pojawiają się pierwsze objawy chorobowe i utrzymują się około 4 dni. Trwa od 1 do 2 tygodni, a w przebiegu tej choroby objawy (głównie ogólnoustrojowe) mogą z czasem przybierać na sile.
Typowe symptomy grypy to czterodniowa wysoka gorączka na poziomie 38 stopni Celsjusza, której towarzyszy silny ból głowy. Chory skarży się na dolegliwości bólowe mięśni i stawów. Występuje także suchy i napadowy kaszel. Sporadycznie pojawia się katar. Wskutek tych dolegliwości chory jest wyczerpany, a ogólne osłabienie organizmu może utrzymywać się u niego nawet do 3 tygodni.
3. Objawy przeziębienia
Przeziębienie także rozwija się szybko, a jego objawy (głównie symptomy infekcji górnych dróg oddechowych) pojawiają się po 48 godzinach i trwają 4 dni. Przeziębienie przebiega łagodniej i trwa krócej niż grypa (około tygodnia).
W przebiegu przeziębienia gorączka nie występuje, może jednak utrzymywać się stan podgorączkowy. Pierwszy symptom przeziębienia to ból gardła i nieżyt nosa, który wiąże się z wrażeniem zatkania nosa i koniecznością jego częstego oczyszczania. Chory na przeziębienie często kicha i odksztusza wydzielinę z gardła w czasie kaszlu.
4. Leczenie grypy
Terapia grypy polega na zwalczaniu objawów chorobowych. W tym przypadku możliwe jest leczenie przyczynowe – choremu podaje się leki na grypę skierowane przeciwko wirusom (należy je podać w ciągu 24 godzin od zachorowania). Chory na grypę powinien odpoczywać w łóżku i nie rezygnować z rekonwalescencji, ponieważ mogą wystąpić powikłania, czyli zapalenie mięśnia sercowego lub wirusowe zapalenie płuc.
Musisz to wiedzieć
5. Jak wyleczyć przeziębienie?
W przeziębieniu usuwa się towarzyszące chorobie dolegliwości, terapia przeziębienia nie obejmuje leczenia przyczynowego. Stosujemy zazwyczaj domowe sposoby na przeziębienie, by zwalczyć ból gardła i katar, na przykład imbir na przeziębienie pod postacią naparu lub jako składnik herbaty. Chociaż powikłania po przeziębieniu rejestruje się rzadko, może dojść do następujących schorzeń w wyniku nadkażenia bakteriami: zapalenia zatok i zapalenia ucha środkowego.
6. Profilaktyka grypy i przeziębienia
Aby zapobiegać zachorowaniu na grypę, należy przyjmować szczepionkę. Należy to robić cyklicznie, ponieważ szczepionka chroni organizm tylko przez jeden sezon grypowy. W przeciwdziałaniu atakom wirusów zarówno grypy, jak i przeziębienia sprzyja zdrowy tryb życia. Warto przez cały rok być osobą aktywną fizycznie, zdrowo się odżywiać, a w okresie zwiększonego ryzyka zachorowania na te choroby (zima-wiosna) wprowadzić do diety naturalne witaminy. Przez cały rok należy dbać również o cyrkulację powietrza w mieszkaniu.