Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciwko gruźlicy w terapii cukrzycy

Szczepionka przeciwko gruźlicy w terapii cukrzycy
Szczepionka przeciwko gruźlicy w terapii cukrzycy

W leczeniu cukrzycy stosuje się szczepionkę przeciwko gruźlicy. Przyjmowanie szczepionki BCG skutkuje obniżeniem poziomu białych krwinek, które są odpowiedzialne za rozwój cukrzycy typu 1. Lek ten powoduje, że proces produkcji insuliny w organizmie chorego ulega poprawie.

spis treści

1. Co to jest cukrzyca?

Cukrzycą nazywamy chorobę metaboliczną o przewlekłym charakterze. Jej istotą jest hiperglikemia, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi. Stan ten wynika z nieprawidłowego działania albo produkcji hormonu insuliny przez trzustkę. Wyróżnia się dwa rodzaje schorzenia: cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2.

2. Działanie szczepionki BCG

Szczepionkę BCG (Bacillus Calmette-Guerin) przeciwko gruźlicy wynaleziono ponad 90 lat temu. Działanie tego leku polega na podniesieniu poziomu czynnika martwicy nowotworu, który okresowo usuwa nieprawidłowe białe krwinki odpowiedzialne za rozwój cukrzycy typu 1.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Hiperglikemię cechuje podwyższony poziom glukozy we krwi
Hiperglikemię cechuje podwyższony poziom glukozy we krwi

Stosowanie szczepionki BCG skutkuje również zniszczeniem limfocytów T. Dzięki temu preparatowi insulina jest produkowana prawidłowo.

3. Szczepionka BCG w leczeniu cukrzycy

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania nad możliwością zastosowania szczepionki przeciwko gruźlicy w terapii cukrzycy. Uczestniczyło w nich 15 pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. W momencie przystąpienia do udziału w badaniach chorzy zmagali się z tą chorobą średnio od 15 lat.

To też warto wiedzieć

Wolontariuszy podzielono na dwie grupy – członkowie jednej z nich otrzymali placebo, uczestnicy drugiej – dwie dawki szczepionki BCG.

W przebiegu badania sprawdzano poziom: autoreaktywnych limfocytów T, limfocytów T, które regulują odpowiedź immunologiczną, autoprzeciwciał (markerów funkcji trzustki) i peptydu C (wskaźnik wydzielania insuliny).

Jakie były wyniki tych badań? U chorych na cukrzycę, którym podawano szczepionkę na gruźlicę, odnotowano wyższy poziom prawidłowych limfocytów T, a niższy nieprawidłowych białych krwinek. Na poprawę procesu produkcji insuliny wskazywał wzrost poziomu peptydu C.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.