Trwa ładowanie...

Alkohol a cukrzyca

Spożywanie alkoholu w przypadku cukrzycy nie jest całkowicie zabronione. By jednak móc wypić kufel piwa, konieczne jest przestrzeganie zaleceń związanych z leczeniem choroby.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Po alkohol najlepiej sięgnąć w chwili, gdy będzie się już dokładnie znało reakcję swojego organizmu na konkretne czynniki. Cukrzyca wymaga bowiem dużej samokontroli i dyscypliny (odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, precyzyjne dawkowanie leków przeciwcukrzycowych i insuliny).

Alkohol może bowiem doprowadzić do poważnych komplikacji, których efektem mogą być groźne powikłania cukrzycy. Przed spożyciem alkoholu powinno się zbadać poziom cukru we krwi. Należy to zrobić również po wypiciu kufla piwa czy drinka.

Spożywanie alkoholu przy zdiagnozowanej cukrzycy nie jest wskazane
Spożywanie alkoholu przy zdiagnozowanej cukrzycy nie jest wskazane

By cukrzyk mógł bez obaw napić się alkoholu, musi mieć na uwadze kilka zasad i reguł:

  • w ciągu ostatnich kilku tygodni poziom glukozy we krwi utrzymywał się na względnie stałym poziomie,
  • u chorego nie zdiagnozowano powikłań cukrzycy (tj. neuropatie, nadciśnienie tętnicze),
  • przed sięgnięciem po alkohol trzeba spożyć posiłek,
  • alkohol należy pić powoli,
  • trzeba się ograniczyć do dwóch napojów alkoholowych (w przypadku mężczyzn) lub jednego – dotyczy to kobiet.

To też warto wiedzieć

Picie alkoholu w przypadku cukrzycy nie jest dobrym pomysłem. Może on bowiem negatywnie wpłynąć na organizm chorego. Niebezpieczeństwa związane z piciem alkoholu przez cukrzyka to:

  • zaburzenie działania leków przeciwcukrzycowych i insuliny,
  • objawy niedocukrzenia są zbliżone do symptomów upojenia alkoholowego, z czego może wynikać brak odpowiedniej reakcji na wystąpienie hipoglikemii,
  • alkohol dostarcza organizmowi sporą ilość kalorii,
  • picie alkoholu zwiększa apetyt, co niesie za sobą ryzyko nieprzestrzegania diety cukrzycowej.

Picie alkoholu przez cukrzyka nie jest całkowicie zakazane. Wymaga jednak dość dużej kontroli, a nawet swego rodzaju działań logistycznych, m.in. uwzględnienie dostarczanych przez alkohol kalorii, kontrola posiłków w czasie picia.

Mgr Monika Konieczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.