Trwa ładowanie...

Jak wyleczyć zeza?

Avatar placeholder
10.07.2019 09:10
Jak wyleczyć zeza?
Jak wyleczyć zeza? (123rf)

Astygmatyzm u dzieci może być czasem powodem pojawienia się zeza. Warto wiedzieć, że lecząc tę dolegliwość, należy najpierw leczyć chorobę, która go wywołuje. Czasem wystarczają okulary. Dzieje się tak najczęściej, kiedy zez został spowodowany przez astygmatyzm u dzieci. Odpowiednie okulary powinien dobrać lekarz, a zmiana szkieł powinna być wykonywana na podstawie badań wzroku. Leczenie zeza może zakończyć się całkowitym jego wyleczeniem.

spis treści

1. Metody leczenia zeza

Zez może być leczony na kilka sposobów.

Na leczenie zeza skuteczne są domowe sposoby
Na leczenie zeza skuteczne są domowe sposoby (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Są to:

• zasłanianie zdrowego oka i zmuszanie chorego do intensywnej pracy,

• podawanie do zdrowego oka kropel do oczu, które sprawiają, że źrenice się rozszerzają,

• pobudzanie bodźcami świetlnymi obszaru dołeczkowego.

Te metody stosowane są najczęściej u dzieci, które ukończyły czwarty rok życia. Dzieje się tak dlatego, że maluchy w tym wieku mogą już współpracować z lekarzem. Jeśli zez powstał w wyniku astygmatyzmu, leczony jest on przy pomocy okularów. Astygmatyzm u dzieci jest stosunkowo częstym schorzeniem.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

2. Korekcja zeza

Czasem leczenie zeza wymaga interwencji chirurga. Dzieje się tak, kiedy mięśnie okołoruchowe wykazują dużą różnicę w sile działania. Dzięki operacji gałki oczne są ustawione równolegle i poruszają się prawidłowo.

Podczas badania okulistycznego można także wykonać zabieg resekcyjny. Lekarz, skracając mięśnie oczne, poprawia ich położenie oraz działanie. Zabieg chirurgiczny oczu mający na celu wyleczenie zeza jest wykonywany dopiero w momencie, kiedy u chorego zostało wyeliminowane niedowidzenie i rozpoczęty jest proces mający na celu przywrócenie prawidłowego, obuocznego widzenia.

Musisz to wiedzieć

3. Okulary a zez

W leczeniu zeza bardzo przydatne są odpowiednio dobrane okulary. Zastosowane w nich zostały pryzmaty, których rola polega na tym, aby przesunąć obraz na siatkówce w odpowiednim kierunku. Szkła pryzmatowe stosowane są razem ze szkłami okularowymi korygującymi wady wzroku i są na nie zakładane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze