Trwa ładowanie...

Jak wykryć zeza?

Avatar placeholder
10.07.2019 08:22
Jak wykryć zeza?
Jak wykryć zeza? (123rf)

Zez powstaje w wyniku osłabienia mięśni okoruchowych. W wyniku tej wady zmienia się kąt patrzenia jednego oka względem drugiego. Osoby z zezem mają zaburzenia widzenia stereoskopowego i nie mogą równocześnie skoncentrować obu oczu na przedmiocie, na który patrzą. W leczeniu zeza stosuje się najczęściej szkła progresywne. Cena ich jest wysoka i dlatego rzadko są wybierane przed rodziców dla ich dzieci, które zmagają się z zezem.

spis treści

1. Do czego może doprowadzić nieleczony zez?

Nieleczony zez może doprowadzić do zaburzeń czynnościowych. Dochodzi do nich w oku chorym, czyli tym, które zezuje. Mówiąc wprost, oko to traci zdolność widzenia. Nieleczony zez może więc doprowadzić do niedowidzenia, obniżenia ostrości wzroku, a nawet ślepoty. Zez odpowiada także za zakłócanie tworzenia się w mózgu obrazów tego, co osoba chora widzi. Dlatego osoby z tym schorzeniem mają często problemy z prowadzeniem pojazdów mechanicznych. Natomiast dzieci z nieleczonym zezem mają trudności z czytaniem i pisaniem, co przekłada się na kłopoty z nauką.

Nieleczony zez może doprowadzić do zaburzeń czynnościowych
Nieleczony zez może doprowadzić do zaburzeń czynnościowych (123RF)

2. Jakie są przyczyny zeza?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Przyczyn pojawiania się zeza jest bardzo dużo. Za jego występowanie u dzieci mogą odpowiadać urazy poporodowe, choroby wieku dziecięcego, nadwzroczność o dużym nasileniu, różnice w ostrości wzroku.

Natomiast u dorosłych zez może pojawić się w wyniku:

cukrzycy,

nadciśnienia tętniczego,

• chorób zaburzających czynności mięśni okoruchowych,

• chorób zaburzających czynności nerwu wzrokowego,

• zmiany rozwoju ośrodków kojarzeniowych kory mózgowej.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

3. Jakie są rodzaje zeza?

Najczęściej spotykanym i najlepiej widocznym objawem zeza jest sytuacja, w której każde oko patrzy w innym kierunku. Bardzo często spotykanym rodzajem zeza jest zez towarzyszący. Charakteryzuje się on tym, że oko zezujące, utrzymując stały kąt odchylenia, towarzyszy w ruchu oku zdrowemu, nazywanemu okiem prowadzącym. Można wyróżnić następujące rodzaje zeza:

• zbieżny,

• rozbieżny,

• skierowany ku górze,

• skierowany ku dołowi,

• skośny.

U niektórych osób może pojawić się także zez ukryty. Występuje on, kiedy jedna grupa mięśni jest silniejsza od swoich antagonistów. Może się też pojawić zez naprzemienny, który objawia się tym, że każde oko okresowo przejmuje prowadzenie. W tym przypadku nie jest trwale tłumiony obraz z jednego oka i nie powstaje niedowidzenie. Jednak nie ma warunków do tego, aby powstało prawidłowe widzenie obuoczne.

Warto pamiętać o tym, że oko zezujące może stracić zdolność widzenia. Podczas zezowania w mózgu pojawia się podwójne widzenie. Może wtedy wystąpić ból głowy, mdłości, problemy z orientacją w terenie. Dlatego też mózg eliminuje obrazy pochodzące z oka, które zezuje. Może to prowadzić do niedowidzenia, a nawet do ślepoty.

Musisz to wiedzieć

4. Jak wykrywany jest zez?

Zez bardzo często wykrywany jest podczas badania u okulisty. Jednak jest to na tyle charakterystyczna choroba, że bardzo często sami rodzice mogą zauważyć, że ich dzieci dotknęło to schorzenie. Badania służące do wykrywania zeza nie są skomplikowane ani bolesne. Bardzo często stosowane jest naprzemienne zakrywanie oczu. Zez jest leczony bardzo często przy pomocy okularów. Można stosować szkła progresywne. Cena ich jest jednak wysoka i rodzice nie zawsze decydują się na takie rozwiązanie. Tańsze są szkła dwuogniskowe i rodzicie najczęściej decydują się na ich zakup. Leczenie zeza odbywa się pod opieką lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze