Przyczyny obrzękniętych oczu
Obrzęk oczu pojawia się najczęściej w obecności ciała obcego, w wyniku urazów, jak również towarzyszy wielu chorobom. Często pojawia się w wyniku zmęczenia i nie jest groźny. Jakich domowych sposobów użyć na obrzęknięte oczy? Kiedy iść do lekarza, a kiedy stosować sprawdzone metody?
1. Skąd i dlaczego pojawiają się obrzęknięte oczy?
Gdy obrzękowi oczu nie towarzyszą żadne inne objawy, nie zagraża to naszemu życiu. Te dolegliwości bardzo często pojawiają się przy zmęczeniu, podczas podróży czy długiej pracy przed monitorem.Obrzęk oczu jest również często wynikiem nadwrażliwości na czynniki uczulające czy zaburzeń hormonalnych.
Bardzo rzadko bywa, że powstaje on w wyniku soczewki kontaktowej, jednakże może być spowodowany uczuleniem na środki, którymi pielęgnujemy szkła. Gdy obrzękowi oczu towarzyszą inne, silne objawy (pieczenie, zaczerwienienie, przekrwienie), może to być objaw choroby oczu. Najlepiej wtedy skontaktować się z lekarzem, który postawi diagnozę i będzie mógł rozpocząć leczenie.
Obrzęk jednego oka często wskazuje na obce ciało w nim. Najczęściej opuchliźnie towarzyszy ból, wtedy też pacjent musi jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty. Gdy bagatelizujemy te objawy, może dojść do uszkodzenia wzroku!
2. Inne choroby przy obrzękniętych oczach
Obrzęk oczu nie jest chorobą, lecz częstym objawem różnych schorzeń.
To też warto wiedzieć
Takimi chorobami są:
- zapalenie brzegów powiek – objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem i obrzękiem oczu;
- jęczmień – to ropne zapalenie powieki, które wywołane jest zakażeniem gronkowca. Na powiece pojawiają się guzy różnej wielkości. Towarzyszy im obrzęk i zaczerwienienie;
- epidemiczne zapalenie spojówki i rogówki – jest chorobą wirusową wywołaną przez adenowirusy. Objawami są bóle głowy, złe samopoczucie, łzawienie, pieczenie, uczucie ciała obcego, obrzęk oczu. Przy ostrym zapaleniu spojówki pojawia się również przekrwienie i obrzęk oczu;
- zapalenie uczuleniowe powieki i spojówki – to jedna z reakcji alergicznych. Powstaje, gdy mamy nadwrażliwość na alergen, np.: proszek bądź płyn do prania, lek, kosmetyki. Objawami są: swędzenie, obrzęk powiek, łzawienie, obrzęk i przekrwienie spojówek.
3. Jak postępować przy obrzęku oka?
Gdy obrzęk spowodowany jest przemęczeniem, warto stosować domowe sposoby m.in. zimne okłady, kompresy z ogórka, awokado lub z zielonej herbaty. Jednakże, gdy pojawia się on z innymi objawami, należy udać się do lekarza.
Najczęściej obrzęk musi być zbadany przez okulistę. Gdy do oka dostanie się ciało obce, należy je wyjąć chusteczką bądź wacikiem. Gdy jest to niemożliwe, trzeba nałożyć jałowy opatrunek na oko i jak najszybciej udać się do lekarza. Szybkie usunięcie ciała obcego z oka spowoduje mniejsze uszkodzenie. Gdy powstaje rana w oku, lekarz wypisuje antybiotyki bądź leki przeciwzapalne, aby uchronić przed zakażeniem.