Alergeny w środowisku
Czym są alergeny? Są to białkowe cząsteczki powodujące niewłaściwą reakcję układu odpornościowego, czyli uczulenie na konkretny czynnik. W tej grupie znajdują się czynniki lotne i pokarmowe, drobnoustroje, pasożyty, związki chemiczne, a także jad niektórych owadów. Innym rodzajem jest alergia zawodowa.
1. Jak leczyć alergię?
Oczywiście najważniejsze to unikać alergenów, które wywołują uczulenie, ale nie jest to jedyny sposób. Ponieważ alergia może mieć różne natężenie, różne są też terapie. Na początku alergolog zleci testy, które powinny wykazać, na jaki alergen reaguje organizm. Następnie zostaną zalecone środki farmakologiczne, np. krople czy syrop antyhistaminowy. W warunkach domowych także należy zadbać o eliminację alergenów, tzn. trzeba regularnie prać pościel przynajmniej w 50 stopniach C, mieszkanie musi być często wietrzone, a temperatura i wilgoć muszą być utrzymane na równym poziomie. W sklepach dostępne są np. odkurzacze dla alergików, kosmetyki hipoalergiczne czy pościel dla alergików.
Zobacz także:
2. Roztocza
Uczulenie na roztocza to jedna z najczęściej diagnozowanych alergii. Powodują ją odchody mikroskopijnych pajęczaków, które mogą zagnieżdżać się w oparciach foteli i kanap, pościeli, zasłonach, a przede wszystkim w dywanach. Nawet w najbardziej zadbanym mieszkaniu mogą pojawić się roztocza, ponieważ idealnym środowiskiem jest nie tylko kurz, ale także nadmierna wilgoć i ciepło. Alergię na roztocza powodują alergeny, które znajdują się na złuszczonym naskórku zwierzęcym i ludzkim, ale także w produktach spożywczych.
3. Sierść zwierząt
Uczulenie na sierść zwierząt ma ponad 15 proc. alergików, a największy odsetek to alergia na sierść kota, na której znajduje się nie tylko złuszczony naskórek zwierzaka, ale także jego ślina i resztki moczu. Często jedynym sposobem na wyeliminowanie alergenu jest rozstanie się z pupilem. Jeśli chcemy go pozostawić w domu mimo alergii, należy wynieść dywany, chodniki, tapicerowane meble, w które mogłaby się wbijać sierść zwierzaka.
4. Pyłki roślin
Tego rodzaju alergia najczęściej występuje sezonowo i tylko w określonych warunkach. Uczulenie może się pojawić np.:
- gdy alergeny mogą się swobodnie roznosić w powietrzu,
- w upalne dni – wtedy jest duża aktywność alergenów.
Najczęściej uczulają rośliny wiatropylne.
5. Grzyby pleśniowe
Tego typu alergia jest niestety aktywna przez cały rok. Objawy mogą się nasilać w lipcu i sierpniu, ale jeśli alergen występuje w domu, np. w niewietrzonej łazience czy piwnicy, dolegliwość uaktywnia się cały czas.