Przyczyny obrzęku powiek
Opuchnięte oczy może mieć każdy z nas. Ta dolegliwość może mieć wiele przyczyn. Bardzo często za opuchnięte oczy i obrzęknięte powieki odpowiadają objawy alergii. Jednak czasem mogą to być symptomy znacznie poważniejszych chorób. Nawet stosując najlepsze kremy pod oczy, nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować obrzęknięte powieki. Warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny powstawania tej dolegliwości.
1. Najczęstsze przyczyny obrzęku powiek
Opuchnięte oczy mogą wystąpić z wielu powodów. Ich przyczyny są najczęściej wieloczynnikowe. Opuchlizna powiek może się pojawić z wielu przyczyn. Warto je więc poznać.
- Bardzo często opuchnięte oczy to wynik miejscowej reakcji alergicznej. Można o niej mówić, kiedy pojawia się cielisty obrzęk oczu i towarzyszy mu dokuczliwy świąd. Nawet najlepsze kremy nie są skuteczne, jeśli chodzi o leczenie obrzęku powiek.
- Opuchlizna jest charakterystyczna w przypadku pojawienia się stanów zapalnych oczu. Bardzo często jej przyczyną jest zapalenie brzegów powiek, której objawami jest świąd, pieczenie, owrzodzenie i zaczerwienienie brzegów powiek. Czasem może to być jęczmień, którego cechą charakterystyczną jest zaczerwienienie i ból tylko jednej powieki. Stan zapalny i opuchnięte oczy mogą się także pojawić w wyniku infekcyjnego zapalenia spojówek.
- Za opuchnięte oczy może też odpowiadać półpasiec oczny. Dotyka on rogówki oka i charakteryzuje się obrzękiem powiek, nadżerką rogówki, jej naciekami i bólem oka.
- Chorobą bakteryjną, która odpowiada za obrzęk oka, jest gradówka. W wyniku jego pojawienia występuje ból obejmujący często tylko jedną powiekę. Pojawiają się obrzęki brzegu powieki i czasem ropna wydzielina.
- Opuchnięte oczy mogą być spowodowane przez ugryzienie owada. Pojawiają się wtedy grudki na powiekach, świąd i zaczerwienienie oczu.
- Przyczyną obrzęku może być zapalenie oczodołu, zakrzepica zatoki jamistej, przedprzegrodowe zapalenie oczodołu. W ich wyniku może się pojawić wytrzeszcz oczu i zmniejszyć ostrość widzenia.
To też warto wiedzieć
Warto wiedzieć, że za opuchnięte oczy mogą odpowiadać także schorzenia ogólne. Bardzo często są to choroby, których nie podejrzewalibyśmy o to, że mogą być przyczyną obrzęku oczu.
Zaliczyć do nich można:
- niedoczynność tarczycy,
- nadczynność tarczycy,
- choroby nerek,
- choroby układu krążenia,
- cukrzycę.
Niezależnie od tego, co jest przyczyną pojawienia się obrzęku powiek, należy ją zdiagnozować, a następnie wyeliminować. Może to wymagać wizyty u lekarza okulisty. Delikatne obrzęki oczu spowodowane np. zmęczeniem, można zlikwidować, stosując odpowiednie kremy. Te najlepsze radzą sobie z tym doskonale.