Trwa ładowanie...

Przyczyny obrzęku powiek

Avatar placeholder
12.12.2023 20:26
Przyczyny obrzęku powiek
Przyczyny obrzęku powiek

Opuchnięte oczy może mieć każdy z nas. Ta dolegliwość może mieć wiele przyczyn. Bardzo często za opuchnięte oczy i obrzęknięte powieki odpowiadają objawy alergii. Jednak czasem mogą to być symptomy znacznie poważniejszych chorób. Nawet stosując najlepsze kremy pod oczy, nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować obrzęknięte powieki. Warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny powstawania tej dolegliwości.

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny obrzęku powiek

Opuchnięte oczy mogą wystąpić z wielu powodów. Ich przyczyny są najczęściej wieloczynnikowe. Opuchlizna powiek może się pojawić z wielu przyczyn. Warto je więc poznać.

  • Bardzo często opuchnięte oczy to wynik miejscowej reakcji alergicznej. Można o niej mówić, kiedy pojawia się cielisty obrzęk oczu i towarzyszy mu dokuczliwy świąd. Nawet najlepsze kremy nie są skuteczne, jeśli chodzi o leczenie obrzęku powiek.
  • Opuchlizna jest charakterystyczna w przypadku pojawienia się stanów zapalnych oczu. Bardzo często jej przyczyną jest zapalenie brzegów powiek, której objawami jest świąd, pieczenie, owrzodzenie i zaczerwienienie brzegów powiek. Czasem może to być jęczmień, którego cechą charakterystyczną jest zaczerwienienie i ból tylko jednej powieki. Stan zapalny i opuchnięte oczy mogą się także pojawić w wyniku infekcyjnego zapalenia spojówek.
  • Za opuchnięte oczy może też odpowiadać półpasiec oczny. Dotyka on rogówki oka i charakteryzuje się obrzękiem powiek, nadżerką rogówki, jej naciekami i bólem oka.
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Bardzo często za opuchnięte oczy i obrzęknięte powieki odpowiadają objawy alergii
Bardzo często za opuchnięte oczy i obrzęknięte powieki odpowiadają objawy alergii
  • Chorobą bakteryjną, która odpowiada za obrzęk oka, jest gradówka. W wyniku jego pojawienia występuje ból obejmujący często tylko jedną powiekę. Pojawiają się obrzęki brzegu powieki i czasem ropna wydzielina.
  • Opuchnięte oczy mogą być spowodowane przez ugryzienie owada. Pojawiają się wtedy grudki na powiekach, świąd i zaczerwienienie oczu.
  • Przyczyną obrzęku może być zapalenie oczodołu, zakrzepica zatoki jamistej, przedprzegrodowe zapalenie oczodołu. W ich wyniku może się pojawić wytrzeszcz oczu i zmniejszyć ostrość widzenia.

To też warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że za opuchnięte oczy mogą odpowiadać także schorzenia ogólne. Bardzo często są to choroby, których nie podejrzewalibyśmy o to, że mogą być przyczyną obrzęku oczu.

Zaliczyć do nich można:

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Niezależnie od tego, co jest przyczyną pojawienia się obrzęku powiek, należy ją zdiagnozować, a następnie wyeliminować. Może to wymagać wizyty u lekarza okulisty. Delikatne obrzęki oczu spowodowane np. zmęczeniem, można zlikwidować, stosując odpowiednie kremy. Te najlepsze radzą sobie z tym doskonale.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze