Trwa ładowanie...

Przez Polskę idzie fala choroby zakaźnej. Już 24-krotny wzrost

 Marta Słupska
05.09.2024 15:18
Chorują całe rodziny. "Skończyło się szpitalem"
Chorują całe rodziny. "Skończyło się szpitalem" (Adobe Stock, Instagram )

Już prawie 12,5 tysiąca osób zachorowało w tym roku w Polsce na krztusiec, a przynajmniej tyle mamy przypadków potwierdzonych. W sierpniu odnotowano 3850 nowych zachorowań, co, jak wynika z meldunku epidemiologicznego NIZP - PZH, oznacza 24-krotny wzrost w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku.

spis treści

1. "Krztusiec u całej rodziny"

Statystyki są naprawdę niepokojące. Przez cały 2023 rok w Polsce odnotowano 927 oprzypadków zakażeń krzuścem, w 2022 r roku - 371, w 2021 roku -182. Tymczasem od stycznia do końca sierpnia 2024 zachorowało już 12,5 tysiąca osób, z czego 3850 tylko w sierpniu.

W tym samym okresie ubiegłego roku - od stycznia do końca sierpnia - odnotowano 527 przypadków, co wskazuje na niemal 24-krotny wzrost liczby zachorowań.

Zobacz film: "22.10.2015 | #dziejesienazywo"

Krztusiec jest ostrą chorobą układu oddechowego, która roznosi się drogą powietrzno-kropelkową. Jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt, które są jeszcze zbyt małe, by mogły zostać zaszczepione. W czerwcu z powodu krztuśca zmarło miesięczne dziecko. To pierwsza ofiara śmiertelna w tym roku w Polsce.

- Krztusiec jest, był i będzie. (…) To choroba bakteryjna, wywoływana przez pałeczkę Bordetella pertussis. To jest bakteria, która wytwarza toksynę, a ta toksyna atakuje głównie tchawicę, powodując martwicę nabłonka dróg oddechowych - wyjaśnia na jednym ze swoich filmów pediatra Łukasz Grzywacz, znany w sieci jako "Tata pediatra".

Ekspert dodaje, że początkowo krztusiec może przypominać grypę, ale wiąże się z najpierw suchym, a potem mokrym, bardzo silnym kaszlem, a także lepką wydzieliną, którą choremu trudno jest wykrztusić.

Komentarze, jakie pojawiły się pod wideo, świadczą o tym, że wielu obserwatorów lekarza mierzy się z krztuścem lub niedawno go przechorowała. Zdarza się, że chorują całe rodziny.

"Krztusiec u całej rodziny - córka 7 miesięcy, ja i mąż. Kaszel utrzymuje się od początku lipca" - pisze jedna z kobiet.

"Moja córka (4 latka) w lipcu zachorowała na krztusiec. Skończyło się szpitalem. Do dziś na inhalacji, bo jeszcze czasem ją męczy suchy kaszel" - dodaje inna.

2. Szczepienie na krztusiec

Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na krztusiec w Polsce, coraz częściej mówi się o profilaktyce tej choroby. Tym, co chroni przed krztuścem, są szczepienia.

- Jest podstawowy schemat, który każde dziecko powinno otrzymać w pierwszym roku życia, dawka przypominająca jest w drugim roku życia i później powtarzamy szczepienie co pięć-siedem lat. Z reguły my, dorośli, ostatnią szczepionkę, jeśli się nie doszczepialiśmy, otrzymaliśmy w 14. roku życia. Niestety, nie jest to idealna szczepionka, z tego względu, że chroni nas na ok. 10 lat, po czym aktywność szczepionki wygasa i należy ją powtarzać - przypomina lek. Grzywacz.

Trzeba też dodać, że szczepienie nie chroni nas stricte przed zachorowaniem, ale przed jego ciężkim przebiegiem i ewentualnymi groźnymi powikłaniami.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze