Trwa ładowanie...

Kary za uchylanie się od szczepień

Avatar placeholder
15.03.2016 14:58
Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Polacy chcą, żeby karać finansowo rodziców, którzy notorycznie uchylają się od obowiązku szczepienia dzieci. Wskazuje na to najnowszy sondaż.

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research na zlecenie "Newsweeka" w odpowiedzi na  apel posłów ruchu Kukiz’15, którzy chcą wycofania tych kar.

Za pozostawieniem kar finansowych dla osób uchylających się od obowiązkowych szczepień jest 44 proc. badanych, natomiast  32 proc. popiera zniesienie kar. Pozostali, czyli 24 proc. respondentów,  nie ma w tej sprawie zdania.

Osoby uważające, że kary za uchylanie się od szczepień należy utrzymać, to przede wszystkim ludzie w wieku 25-34 lata.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

O czym świadczą wyniki sondażu? Po pierwsze, obowiązujące przepisy – wbrew tezom głoszonym przez ruchy antyszczepionkowe – znajdują akceptację największej części społeczeństwa. Dotyczy to zarówno faktu, że szczepienia są obowiązkowe, jak i środków nacisku na tych, którzy szczepień obowiązkowych chcą unikać.

Ale kolejny wniosek jest mniej optymistyczny z punktu widzenia zdrowia publicznego: grupa zwolenników zniesienia kar jest duża i duża jest też grupa niezdecydowanych, deklarujących brak poglądów czy wiedzy. Łatwo sobie wyobrazić, że np. intensywna kampania na temat rzekomej szkodliwości szczepień może przesunąć grupę niezdecydowanych do obozu zwolenników niekarania za odmowę szczepień.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze