Katar - leczenie i przyczyny
Katar to popularne określenie nieżytu nosa. Dochodzi do niego, gdy śluzówka nosa wytwarza dużą ilość śluzu, który następnie sączy się z nosa lub spływa na tylną ścianę gardła. Katar może wystąpić w następstwie rozwijającej się infekcji, reakcji alergicznej (np. na kurz domowy, pyłki roślin) lub na skutek kontaktu z substancjami drażniącymi (np. dym papierosowy). Niektóre osoby cierpią na przewlekłą formę nieżytu nosa. Katar może być również objawem dużo poważniejszej choroby, na przykład eozynofilii lub niedoczynności tarczycy.
1. Przyczyny kataru
Bardzo wiele osób cierpi na alergiczny nieżyt nosa nazywany również katarem siennym. Osoby dotknięte tym schorzeniem nie tylko mają katar, ale również intensywnie kichają. Bardzo często również dochodzi u nich do zapalenia spojówek, co objawia się zaczerwienieniem i łzawieniem oczu. Alergiczny nieżyt nosa jest reakcją organizmu na kontakt z alergenem wziewnym (na przykład: kurz, roztocza, sierść zwierzęca, pyłki roślin).
Układ immunologiczny osoby uczulonej mylnie odbiera te nieszkodliwe substancje jako zagrożenie, w wyniku czego wydziela histaminę do krwi. Następstwem tego jest pojawienie się objawów alergicznego nieżytu nosa.
Jednak katar nie musi być wcale związany z alergią. Bardzo często jest on objawem przeziębienia. W tym przypadku towarzyszą mu objawy typowe dla rozwijającej się infekcji, czyli podwyższona temperatura ciała, ból stawów i ogólne osłabienie organizmu.
2. Leczenie kataru
Leczenie kataru alergicznego polega głównie na unikaniu kontaktu z alergenem. Jednak w niektórych sytuacjach jest to niemożliwe. W przypadku niezbyt nasilonych dolegliwości zazwyczaj wystarczy zastosować ogólnodostępne preparaty łagodzące objawy uczulenia. Ostrzejsze formy kataru siennego wymagają zastosowania leków zaleconych przez alergologa. Czasami, aby uzyskać poprawę, konieczne jest zastosowanie kilku środków farmaceutycznych jednocześnie.
Musisz to wiedzieć
Katar powstały w wyniku infekcji nie wymaga specjalnego leczenia. W takim przypadku należy zastosować klasyczne leki na przeziębienie. Gdy jest on bardzo uciążliwy i utrudnia oddychanie, można zdecydować się na zastosowanie preparatów w sprayu, które rozrzedzają nagromadzoną w nosie wydzielinę. Spraye mukolityczne są bardzo skuteczne i coraz częściej stosowane, pamiętać jednak należy, że nie wolno ich podawać małym dzieciom. Również osoby dorosłe powinny unikać stosowania tych preparatów w sposób długotrwały, ponieważ może to prowadzić do przewlekłej formy zapalenia błon śluzowych nosa.