Kiedy należy stosować antybiotyki?
Główną zaletą antybiotyków jest ich siła i szybkość, z jaką radzą sobie z bakteriami, które atakują nasz organizm. Przyjmowanie antybiotyków zbyt często może jednak doprowadzić do sytuacji, gdy uodpornimy się na ich działanie. Kiedy antybiotyk jest rzeczywiście potrzebny? A kiedy lepiej sięgnąć po inny sposób, by wyleczyć chorobę?
1. Działanie antybiotyków
Zadaniem antybiotyków jest walka z bakteriami, ale również pierwotniakami i grzybami, które powodują w naszym ciele różnorodne choroby. Lekarstwo ma działanie bakteriobójcze i niszczy bakterie odpowiedzialne za infekcje lub doprowadza do sytuacji, w której drobnoustroje przestają się rozmnażać. W efekcie drugi sposób także prowadzi do wyginięcia bakterii.
2. Dobre i złe bakterie vs antybiotyk
Antybiotyk niszczy bakterie lub zapobiega ich rozmnażaniu. W naszym organizmie mogą być jednak zarówno złe bakterie, jak i te dobre. Czy antybiotyk je rozróżnia? Niestety, nie. Niszcząc drobnoustroje odpowiedzialne za chorobę, antybiotykoterapia zwalcza również naturalną florę bakteryjną, która ma zadanie ochronne. W efekcie zostaje zakłócona flora bakteryjna w jelitach, co może prowadzić do wzdęć, wymiotów i biegunki. Niekiedy również może dojść do zakażenia grzybiczego śluzówki jamy ustnej.
3. Odporni na antybiotyk
Antybiotyki wchodzą w reakcję także z innymi lekarstwami, a także z jedzeniem. Ponadto zmniejszają odporność. Po antybiotykoterapii nasz organizm jest słabszy i może szybko chwycić kolejną infekcję. Jeżeli wtedy znów otrzymamy kolejny antybiotyk, możemy się na niego uodpornić. Bakterie bowiem szybko poznają swego przeciwnika i zaczynają się przed nim bronić. Ochrona bakterii polega na wzmocnieniu ścianek komórki, a także wytwarzaniu enzymów, które niszczą antybiotyk. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie antybiotyku tylko w ostateczności, a jednocześnie dobranie takiego, który rzeczywiście nam pomoże. Jak to sprawdzić? Prostym zabiegiem może być wykonanie antybiogramu. Dzięki temu dowiemy się, który lek będzie dla nas właściwy.
Należy również wiedzieć, że na infekcje wirusowe – przeziębienie, grypa – antybiotyki nie działają. Zażywanie w takich przypadkach tego lekarstwa prowadzi do uodpornienia się na lek i może wyrządzić wiele szkód w organizmie. Kiedy zachorujemy na poważną infekcję bakteryjną – zapalenie płuc lub nerek – antybiotyk nie będzie już skuteczny.
Musisz to wiedzieć
Przy antybiotykoterapii pamiętaj, że:
• To ostateczna broń w walce z infekcją bakteryjną.
• To lek na określoną chorobę, który należy dobrze dobrać.
• Przyjmując zbyt często antybiotyk lub źle dobierając go do choroby, można się na niego uodpornić.
• Należy przyjmować lek osłonowy, który zabezpieczy florę bakteryjną odpowiedzialną za ochronę organizmu.
• Stosuj odpowiednią dietę, aby produkty, które spożywasz, nie wchodziły w interakcję z lekiem.
• Powiedz lekarzowi o wszystkich innych lekarstwach, które przyjmujesz.