Trwa ładowanie...

Kleszcze go nie lubią. Jak przygotować naturalny preparat z geranium?

By odstraszyć kleszcze można zrobić preparat na bazie geranium
By odstraszyć kleszcze można zrobić preparat na bazie geranium (GettyImages)

Ze względu na ocieplenie klimatu sezon na kleszcze praktycznie się nie kończy, a specjaliści zaznaczają, że coraz częściej zdarzają się przypadki, kiedy kleszcz zaatakował zimą. Obecnie, kiedy wiosna przyszła z całą swoją stanowczością, jeszcze łatwiej o złapanie kleszcza. Jak zatem chronić siebie i dziecko przed kleszczami? Można zastosować naturalny preparat z… geranium.

1. Sezon na kleszcze

Niestety kleszcze to poważny problem. Według danych Państwowego Zakładu Higieny - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z roku na rok odnotowuje się wzrost liczby przypadków kleszczowego zapalenia mózgu wśród najmłodszych.

Dlatego wybierając się na spacer do lasu, na łąkę czy nawet do pobliskiego parku, należy chronić siebie i dziecko przed kleszczami. Niestety te małe owady można spotkać nie tylko w lesie i na terenach wiejskich. Te miejskie mają się równie dobrze i mogą przysporzyć nam nie lada kłopotów.

Kleszcze atakują przez cały rok
Kleszcze atakują przez cały rok (GettyImages)

W drogeriach można znaleźć wiele preparatów odstraszających kleszcze, lecz większość ma w swoim składzie DEET - niebezpieczny związek chemiczny, zwłaszcza dla dzieci i kobiet ciężarnych, które nie mogą go używać.

DEET może wywoływać bowiem podrażnienia, alergie, bóle głowy, zaburzenia pamięci, trudności w oddychaniu, czy uczucie zmęczenia. Dlatego, zamiast sięgać po chemiczne środki ochrony przed kleszczami, lepiej wyposażyć się w naturalne preparaty, które są równie skuteczne.

2. Geranium - naturalny preparat na kleszcze

Co ciekawe kleszcze mają bardzo czuły węch, dlatego też najczęściej atakują, kiedy wyczują pot. Jednak dzięki tej wiedzy, w walce z kleszczami możemy wykorzystać zapachy, a jednym z najbardziej intensywnych naturalnych zapachów jest geranium.

Olejek z geranium ma bardzo intensywny zapach
Olejek z geranium ma bardzo intensywny zapach (GettyImages)

Olejek z geranium otrzymuje się przez destylację kwiatów pelargonii pachnącej. Ma bardzo przyjemny cytrusowo-ziołowy zapach, którego kleszcze (i koty) bardzo nie lubią.

Jak przygotować preparat na kleszcze na bazie wody?

Należy przygotować:

  • 20 ml wódki lub octu jabłkowego,
  • 20 ml wody,
  • 30 kropelek olejku geraniowego,

a następnie zmieszać ze sobą wszystkie składniki i przelać do buteleczki z atomizerem. Przed wyjściem z domu należy nim spryskać ciało i ubranie dziecka.

Jak przygotować preparat na kleszcze na bazie oleju roślinnego?

Należy przygotować:

  • ok. 50 ml oleju roślinnego (rzepakowego, lnianego, słonecznikowego lub innego)
  • 5-10 kropel olejku geraniowego.

Tak przygotowanym preparatem należy posmarować odsłonięte części ciała. Warto jednak pamiętać, by w obu przypadkach zrobić test uczuleniowy, ponieważ niektóre olejki mogą podrażniać delikatną skórę dziecka.

Niestety na niektórych kleszczach wrażenia nie robią nawet chemiczne środki, dlatego niezależnie od tego, jakiego preparatu się użyje, zawsze należy po powrocie do domu dokładnie obejrzeć ciało malucha. Kleszcze lubią wczepiać się w skórę pod kolanami, w pachwinach i za uchem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze