Kolka niemowlęca - co robić?
Powodem płaczu niemowlęcia może być kolka jelitowa. Jakie są jej przyczyny i jak ukoić ból dziecka?
Dziecko za pomocą płaczu sygnalizuje swoje potrzeby. Informuje cię o tym, że jest głodne, że ma mokro, albo próbuje ci przekazać, że potrzebuje twojej bliskości. Rodzice już po kilku wspólnych tygodniach z maleństwem zaczynają rozpoznawać różne rodzaje płaczu. O ile kwilenie czy marudzenie nie niepokoi rodziców, o tyle nagły, nieutulony, przeraźliwy płacz zawsze wzbudza w nich niepokój. Przyczyną takiego płaczu może być kolka jelitowa.
Kolka jelitowa pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia dziecka, napady kolki ustępują zazwyczaj, gdy dziecko skończy 3-4 miesiące. Przyczyny kolki jelitowej nie są do końca zbadane, mogą nimi być nagromadzone w jelitach gazy oraz skurcze mięśni w ścianach jelit, mówi się też, że przyczyną kolki jelitowej jest niedojrzałość układu pokarmowego. Niektórzy lekarze twierdzą, że przyczyną bolesnych kolek może być też stan napięcia emocjonalnego.
Do bolesnych skurczów jelit oprócz kolki mogą doprowadzić zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Mogą być spowodowane również alergią, głównie na białka mleka krowiego, nietolerancją cukru mlecznego (laktozy), błędami dietetycznymi matki karmiącej (mleko krowie, używki, przyprawy, potrawy wzdymające) oraz zaburzeniami stężenia hormonów jelitowych (motylina, gastryna).
Bez względu na przyczynę bólu brzuszka wywołanego kolką trzeba z nim walczyć, aby ulżyć maleństwu. Zanim podejmiesz walkę z kolką, musisz mieć pewność, że to właśnie ona jest przyczyną dolegliwości twojego dziecka.
Sygnałem alarmującym jest kiedy niemowlę przeraźliwie płacze, ma spoconą twarz, wzdęty i napięty brzuszek, na przemian podkurcza i prostuje nóżki. Dodatkowo można usłyszeć przelewania w brzuszku i wzmożone oddawanie gazów. Czasami dziecko oddaje zielone stolce ze śluzem.
O kolce możemy mówić gdy napad płaczu bez uchwytnej przyczyny: trwa co najmniej trzy godziny, występuje minimum trzy raz w tygodniu * powtarza się przez przynajmniej trzy tygodnie.
Istnieje wiele domowych, sprawdzonych sposobów, które mogą sprawić, że kolka minie lub będzie mniej dokuczliwa. Przede wszystkim powinnaś postarać się wyciszyć dziecko, stres może nasilić objawy. Zapewnij mu więc spokój, nie próbuj zabawiać, ogranicz dopływ bodźców zewnętrznych.
Możesz spróbować delikatnie masować brzuszek dziecka, rób to zgodnie z ruchem wskazówek zegara, twoje dłonie powinny być ciepłe, nawilżone oliwką do pielęgnacji ciała maleństwa, podobny skutek może przynieść przyciskanie nóżek do brzuszka, tak, aby spowodować ucisk na jelita. Niektórym maluchom ulgę przynosi ciepła kąpiel, ciepłe okłady na brzuszek albo po prostu położenie na brzuszku.
Warto również spróbować przystawić dziecko do piersi, tak, aby zaczerpnęło kilka łyków pokarmu. Herbatki z rumianku czy kopru włoskiego mogą niestety działać wzdymająco. Można także sięgnąć po probiotyk zawierający lactobacillus reuteri.
W walce z dolegliwościami pomogą również specjalne kropelki, które możesz kupić w aptece. Warto sięgnąć po leki z symetykonem w postaci kropelek. Warte uwagi są zwłaszcza te, które mają wysoką zawartość symetykonu, dzięki czemu ilość płynu konieczna do podania jest bardzo mała. Ważne jest również, żeby miały dokładnie podany wiek, od którego można stosować dany preparat.
Lek zawierający symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe, dzięki czemu ułatwia wydalanie gazów. Zapobiega to tworzeniu się większych konglomeratów gazowo-śluzowych powodujących bolesne wzdęcia.
Jeśli jesteś mamą karmiącą w zapobieganiu kolkom pomoże wykluczenie z twojej diety niektórych pokarmów, powinnaś wystrzegać się przede wszystkim wzdymających warzyw, mleka krowiego, soi, orzechów, jaj i ryb i używek. Powinnaś również zwracać uwagę na to, aby właściwie układać dziecko do karmienia i aby zbyt często nie zmieniać piersi przy karmieniu, dziecko powinno jeść z jednej przynajmniej 15 minut.