Kolka niemowlęca – przyczyny, objawy, zapobieganie
O kolce niemowlęcej powiedziano i napisano wiele. I choć wielu badaczy interesuje się tym zagadnieniem, do dziś nie ustalono z całą pewnością, co jest jej przyczyną. Wiadomo jednak, jak można łagodzić tę przykrą dolegliwość.
Kolka niemowlęca sama w sobie nie jest groźna, niemniej powoduje duży dyskomfort dziecka. Z kolei u rodziców budzi przerażenie. Najbardziej prawdopodobną jej przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego.
Zdarza się, że nie radzi on sobie z trawieniem nawet lekkostrawnego mleka matki. Znaczenie ma też technika karmienia. Jeśli w trakcie ssania piersi niemowlę połyka zbyt duże ilości powietrza, może to skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych objawów. Istnieje też hipoteza, że kolka ma związek z nadwrażliwością układu nerwowego oraz zbyt dużą ilością bodźców.
Zauważono ponadto, że częściej występuje u dzieci, których matka paliła w ciąży papierosy. W ostatnim czasie jednak coraz głośniej mówi się o tym, że kolce niemowlęcej sprzyja stres i przemęczenie rodziców. Ich nerwowość wpływa na dziecko, które doskonale wyczuwa każdą emocję.
1. Objawy kolki niemowlęcej
Kolka niemowlęca pojawia się nagle. Jej atak po raz pierwszy może zdarzyć się u kilkutygodniowego maluszka. Dolegliwość nawraca najczęściej codziennie o tej samej porze (zwykle po wieczornym karmieniu). Dziecko podkurcza nóżki, pręży się, a jego brzuszek jest twardy.
Kolce towarzyszy też przeraźliwy krzyk niemowlęcia. I to on tak bardzo niepokoi rodziców. Trudno go złagodzić i ukoić. Jest zupełnie inny niż ten wywołany głodem czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Nic zatem dziwnego, że rodzice za wszelką cenę chcą uspokoić swoją pociechę. Jak więc to zrobić?
2. Sprawdzone sposoby na kolkę niemowlęcą
By pokonać kolkę, potrzebny jest spokój. Jeśli mama czy tata będą nerwowi, dziecko będzie czuć ich napięcie i zamiast się uspokoić, zacznie płakać jeszcze bardziej. Ulgę przyniesie też delikatny masaż brzuszka.
Uciskać go należy na wysokości pępka, wykonując okrężne ruchy dłonią. Trzeba to robić wolno i delikatnie. Można również położyć niemowlę na brzuchu i masować mu plecki. W ten sposób z jelit usunięty zostanie nadmiar gazów.
Wielu rodziców podpowiada, że w przypadku ich dziecka w walce z kolką pomogły ciepłe okłady na brzuch. W tym przypadku sprawdzi się termofor, np. wypełniony pestkami wiśni. Można też rozgrzać żelazkiem tetrową pieluszkę i przyłożyć materiał do brzuszka (trzeba jednak uważać, by nie poparzyć skóry niemowlęcia).
Wszystkie te zabiegi najlepiej jest poprzedzić kąpielą w ciepłej wodzie. Zanurzyć się w niej może rodzic z dzieckiem. Niemowlę poczuje się wówczas bardziej komfortowo i bezpiecznie.
Bardzo dobre efekty daje też podanie niemowlęciu specjalnych kropli, które można kupić w aptece bez recepty. Obecne w nich składniki ułatwiają przemianę materii i wspomagają usuwanie nadmiernej ilości gazów z jelit.
Szczególnie polecane są preparaty zawierające dimetikon. Rozbija on większe pęcherze gazu na mniejsze, które są mniej dokuczliwe dla nie w pełni jeszcze rozwiniętego układu pokarmowego. Krople tego typu zaleca się stosować regularnie.
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy kolce można zapobiegać. Trudno odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Z całą pewnością dobrze jest zapewnić niemowlęciu spokój i zmniejszyć ilość bodźców, w czym pomoże stały rytm dnia. Po karmieniu zaleca się też, by dziecku się "odbiło".
Wystarczy więc chwilę potrzymać je w pozycji pionowej, delikatnie klepiąc po pleckach. Pomóc też może karmienie butelką ze smoczkiem antykolkowym. Od tradycyjnych modeli różnią się tym, że posiadają specjalny system zapobiegający przedostawaniu się pęcherzyków powietrza do mleka.
Każdy młody rodzic obawia się napadu kolki u swojego niemowlęcia. Już samo słowo wywołuje u dorosłego lęk. W rzeczywistości jednak dolegliwość ta nie jest wcale groźna, choć na pewno bardzo niekomfortowa dla całej rodziny. Na szczęście można spróbować jej zapobiec, a gdy się pojawi – łagodzić jej objawy za pomocą sprawdzonych metod oraz dostępnych bez recepty preparatów.
Partnerem artykułu jest Canpol babies