Trwa ładowanie...

Leczenie Helicobacter pylori

Helicobacter pylori to bakteria odpowiedzialna za wiele schorzeń żołądka i dwunastnicy. Odpowiada ona między innymi za powstanie choroby wrzodowej oraz nowotworowej narządów układu pokarmowego. Jedyną skuteczną formą terapii jest całkowite wyeliminowanie tej bakterii z organizmu.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wyeliminowanie H. pylori z organizmu jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej antybiotykoterapii. Głównym celem terapii jest całkowite usunięcie tego drobnoustroju z błony śluzowej żołądka. Jednak, aby antybiotykoterapia była skuteczna, musi zakładać przyjmowanie dwóch antybiotyków jednocześnie oraz tak zwanego inhibitora pompy protonowej, który jest preparatem zobojętniającym sok żołądkowy. Zastosowanie takiej potrójnej terapii jest bardzo skuteczne.

spis treści

1. Na czym polega terapia?

Według ostatnich wytycznych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii w początkowym etapie leczenia należy stosować jeden inhibitor pompy protonowej dowolnego rodzaju oraz dwa antybiotyki amoksycylinę i metronidazol. Terapia trwa tydzień, a leki powinny być przyjmowane dwukrotnie w ciągu doby. Ten rodzaj leczenia pozwala na trwałe wyeliminowanie H. pylori u 70 proc. procent pacjentów. Jeszcze do niedawna odsetek wyleczonych pacjentów przy zastosowaniu leków pierwszego wyboru był wyższy, niestety wraz z upływem czasu wzrasta oporność bakterii na antybiotyki.

Helicobacter pylori to bakteria odpowiedzialna za wiele schorzeń żołądka i dwunastnicy
Helicobacter pylori to bakteria odpowiedzialna za wiele schorzeń żołądka i dwunastnicy (123RF)

W przypadku niepowodzenia wcześniej zastosowanej terapii, należy zastosować leki drugiego wyboru, to znaczy sól bizmutu, inhibitor pompy protonowej, tetracyklinę oraz metronidazol. Leczenie to nazywane jest terapią poczwórną i trwa ono około dwóch tygodni. W przypadku skutecznego usunięcia zakażenia, nawroty choroby zdarzają się tylko sporadycznie.

2. Profilaktyka

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zakażenia bakterią Helicobacter pylori jest przestrzeganie zasad higieny. Najlepszą profilaktyką jest częste mycie rąk. W grupie zwiększonego ryzyka zakażeniem bakterią H. pylori są osoby niedbające o higienę jamy ustnej. Należy nie tylko regularnie myć zęby, ale również odwiedzać gabinet stomatologiczny.

Musisz to wiedzieć

Do tej pory naukowcom nie udało się opracować skutecznej szczepionki przeciwko tej bakterii. Prace nad nią ciągle trwają i nie jest wykluczone, że w najbliższych latach szczepionka taka będzie już ogólnie dostępna.

Mgr Monika Konieczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.