Trwa ładowanie...

Leczenie i objawy zapalenia przydatków

Avatar placeholder
22.05.2023 23:30
Leczenie i objawy zapalenia przydatków
Leczenie i objawy zapalenia przydatków

Mianem przydatków określa się jajniki, jajowody i więzadła macicy. Stany zapalne przydatków są dolegliwością stosunkowo rzadką, ponieważ dotykają jedynie jedną na sto kobiet. Z reguły cierpią na nie kobiety aktywne seksualnie między piętnastym a trzydziestym rokiem życia, lecz zapalenie przydatków może być również efektem przeziębienia.

Zapaleniem przydatków nazywane są wszelkie stany zapalne jajników, jajowodów oraz więzadeł macicy. Narządy te położone są blisko siebie, a krew do nich dostarczana jest tymi samymi naczyniami krwionośnymi, dlatego wszelkie infekcje przenoszą się między nimi z dużą łatwością. Z tego też powodu nie wydzielono osobnych jednostek chorobowych określających infekcje jajników, jajowodów i więzadeł macicy, lecz określa się je mianem zapalenia przydatków.

spis treści

1. Przyczyny zapalenia przydatków

Za powstanie stanu zapalanego odpowiadają infekcje bakteryjne. Najczęściej wywołują je dwoinki rzeżączki, paciorkowce, gronkowce oraz chlamydie. Droga zakażenia może być zarówno wstępująca jak i zstępująca. Jednak znacznie częściej, bo dziewięć na dziesięć razy, mikroorganizmy wstępują do jajników i jajowodów przez macicę i pochwę.

Ma to miejsce w momencie rozwarcia szyjki macicy, między innymi podczas okresu, po poronieniu, porodzie, operacjach i zabiegach ginekologicznych lub zaraz po założeniu antykoncepcyjnej wkładki domacicznej.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Zapalenie pęcherza tworzą infekcje bakteryjne
Zapalenie pęcherza tworzą infekcje bakteryjne (123RF)

Pozostałe dziesięć procent przypadków jest wywołane przez bakterie, które dostały się do przydatków drogą zstępującą. Drobnoustroje z istniejących już wcześniej ognisk zapalnych wspólnie z krwią bądź chłonką dostają się do jajowodów lub jajników. Źródłem takiej infekcji może być przeziębienie. Mogą przyczynić się do niej również chore zęby.

2. Objawy stanu zapalnego przydatków

Pierwsze objawy ostrego stanu zapalnego przydatków mogą się pojawić po siedmiu dniach od zakażenia. Swoistym symptomem infekcji jest gwałtowny skurcz oraz ból zlokalizowany po lewej i prawej stronie podbrzusza. Ból nasila się w trakcie stosunku. W niektórych przypadkach promieniuje on w kierunku pachwin oraz ud.

10 najlepszych domowych sposobów na przeziębienie
10 najlepszych domowych sposobów na przeziębienie [12 zdjęć]

Okazuje się, że babcine metody na przeziębienie są całkiem skuteczne. Złagodzenie choroby może być

zobacz galerię

W późniejszym okresie mogą pojawić się również objawy przeziębienia, czyli osłabienie, podwyższona temperatura ciała, nudności, wymioty i rozwolnienie. W wielu przypadkach objawy zapalania przydatków są mylone też ze schorzeniami układu pokarmowego.

Jedynym sposobem umożliwiającym prawidłowe postawienie diagnozy jest wykonie badania ginekologicznego. Gdy doszło do zapalenia przydatków, nawet bardzo delikatnie wykonywane badanie ginekologiczne jest bolesne. Każde dotknięcie okolicy szyjki macicy wywołuje ból.

3. Leczenie stanu zapalnego przydatków

Podczas leczenia stanu zapalnego przydatków wykorzystuje się antybiotyki o szerokim spectrum działania. Taka terapia daje pozytywne efekty w przypadku walki z wieloma szczepami bakterii. W niektórych sytuacjach zamiast jednego środka stosuje się kilka leków, jest to tak zwana terapia skojarzona. Zazwyczaj równolegle zaleca się przyjmowanie środków dopochwowych i doustnych.

Terapię uzupełnia się przez przyjmowanie standardowych leków na przeziębienie, między innymi leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawierających ibuprofen lub paracetamol. Leczenie przeziębienia jajników z reguły trwa około dziewięciu dni.

Musisz to wiedzieć

W czasie choroby należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leków oraz trybu życia. Chora kobieta powinna odpoczywać w domu, unikać wysiłku fizycznego i stosunków płciowych. Po zakończonym leczeniu powinno się odbyć kontrolne badanie ginekologiczne. Dzięki niemu lekarz może stwierdzić, czy terapia przyniosła oczekiwane efekty. W skrajnych wypadkach, gdy stan zapalny przydatków jest bardzo zaawansowany, lekarz może zalecić leczenie w warunkach szpitalnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze