Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Zapalenie przydatków

Avatar placeholder
28.09.2020 13:09
Zapalenie przydatków
Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków to inaczej zapalenie jajników i jajowodów. Traktuje się je w tym przypadku łącznie, gdyż jakiekolwiek zapalenie w obrębie jajnika lub jajowodu przechodzi na oba narządy. Objawy zapalenia przydatków to przede wszystkim bóle brzucha o charakterze skurczowym, podniesiona temperatura ciała i podrażnienie otrzewnej. Leczenie to przede wszystkim antybiotykoterapia.

spis treści

1. Przyczyny i objawy zapalenia przydatków

Zapalenie przydatków jest wywoływane przez bakterie. Są to:

  • pałeczki okrężnicy,
  • dwoinki rzeżączki,
  • paciorkowce,
  • gronkowce,
  • chlamydie.

Aby jednak doszło do zapalenia, muszą pojawić się ku temu odpowiednie warunki. Zazwyczaj infekcja przychodzi z zewnątrz – od strony pochwy, szyjki i błony śluzowej macicy. Ułatwiona droga dla bakterii pojawia się w czasie, kiedy kanał szyjki macicy jest rozwarty, czyli na przykład podczas miesiączki, przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej, podczas niektórych zabiegów ginekologicznych. Zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnej przydatków pojawia się także w przypadku poronienia, porodu, połogu i wyłyżeczkowania jamy macicy.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Dużo rzadziej zakażenie przychodzi z wewnątrz, czyli z innego ogniska zapalnego. Zdarza się to w przypadku zapalenia migdałków, zapalenia zatok, gruźlicy czy anginy. Stan zapalny wewnątrz jamy brzusznej (zapalenie wyrostka robaczkowego, uchyłkowatość esicy) także może przenieść się na przydatki.

Zauważono, że zapalenie przydatków częściej dotyka aktywnych seksualnie kobiet. Ryzyko zwiększa się wraz z ilością partnerów, z którymi współżyją. Zapalenie przydatków u dziewczynek lub u kobiet po menopauzie jest dużo rzadsze. Rzadziej chorują także kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Gęstniejący w czasie przyjmowania hormonów śluz szyjkowy blokuje drogę nie tylko plemnikom, ale także bakteriom.

Objawy zapalenia przydatków to:

  • ból w dole jamy brzusznej,
  • bolesność podczas badania ginekologicznego,
  • bolesność podczas współżycia,
  • temperatura mierzona w ustach lub odbycie powyżej 38,3 st. C,
  • wykrycie bakterii w wymazie z pochwy,
  • wynik biopsji endometrium potwierdzający zapalenie błony śluzowej macicy,
  • widoczny w laparoskopii stan zapalny i zrosty,
  • widoczny na USG ropień.

2. Leczenie zapalenia przydatków

Przy leczeniu zapalenia przydatków stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, skuteczne przy bakteriach tlenowych, beztlenowych i chlamydiach. Oprócz tego można łagodzić bolesne objawy niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Dodatkowo leki te zwiększają dostęp antybiotyków do narządów objętych zapaleniem, gdyż zwiększają ukrwienie narządów miednicy.

Kobiety z zapaleniem przydatków powinny odpoczywać w łóżku. Zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości płciowej aż do całkowitego wyleczenia. Stan kobiety poprawi także lekkostrawna dieta i duża ilość płynów. Jeśli podejrzewa się, że stan zapalny został wywołany przez wkładkę wewnątrzmaciczną, trzeba zastanowić się nad jej usunięciem.

Nieleczony stan zapalny przydatków może doprowadzić do przewlekłego zapalenia i nawracających z błahych powodów objawów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze