Leczenie toksoplazmozy
Toksoplazmoza to bardzo niebezpieczna choroba, która pomimo zarażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondi, wcale nie musi się uaktywnić. Warto przestrzegać odpowiednich zasad higieny i odpowiednio przyrządzać posiłki, gdyż do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z odchodami kota, ale także poprzez spożycie niedogotowanego mięsa, brudnych warzyw i owoców. Najbardziej zagrożone uaktywnieniem się choroby są osoby o słabej odporności i kobiety w ciąży. Jak zatem wygląda leczenie tej choroby?
1. Rodzaje i objawy toksoplazmozy
Objawy tej choroby są bardzo podobne do grypopochodnych. Dlatego tak często jest ona błędnie interpretowana. Z uwagi jednak na różne nasilenie oraz określenie objawów wyróżnia się takie jej rodzaje jak:
- toksoplazmoza węzłowa, która ujawnia się głównie poprzez powiększenie węzłów chłonnych. Jednakże dodatkowym objawem tego rodzaju toksoplazmozy są oprócz objawów grypopochodnych bóle brzucha, wysypka czy nawet zaburzenia psychiczne.
- toksoplazmoza uogólniona, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc nawet do zapalenia mózgu lub opon mózgowych. W tym rodzaju choroby dochodzi często do objęcia przez nią narządów wewnętrznych, skutkując zapaleniem płuc, wątroby, mięśnia sercowego, mózgu.
toksoplazmoza oczna, która objawia się głównie zaburzeniem widzenia i wszelkimi trudnościami, anomaliami związanymi z gałką oczną, np. światłowstręt, podwójne widzenie. Nierzadko prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Dodatkowy podział toksoplazmozy następuje z uwagi na sposób zarażenia. Wyróżnia się:
toksoplazmozę nabytą, czyli poprzez bezpośredni kontakt z odchodami kota, zjedzenie niedogotowanego mięsa, brudnych owoców i warzyw, wypicie niepasteryzowanego mleka.
- toksoplazmozę wrodzoną, czyli gdy pierwotniak przeszedł na płód przez łożysko, podczas gdy kobieta, będąc w ciąży, zaraziła się Toxoplasmą gondii.
2. Leczenie toksoplazmozy
Uaktywniona choroba niesie za sobą spore spustoszenie w organizmie ludzkim i bywa zagrożeniem dla życia ludzkiego. Istotne jest szybkie jej zdiagnozowanie i podjęcie odpowiedniego leczenia. W celu pozbycia się pasożyta konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii w kilku kuracjach, a w przypadku kobiet ciężarnych stosuje się specjalne leki przeciwpasożytnicze zmniejszające zarażenie płodu nawet do około 60%. Jeżeli jednak choroba zaatakowała już narządy wewnętrzne, stosowana jest kuracja mająca na celu złagodzenie objawów. Warto jednak zawsze opierać się na profilaktyce. Uwzględnia ona odpowiednie przygotowywanie mięsa, utrzymywanie zasad higieny w życiu codziennym, a przede wszystkim, kiedy w domu są koty. Ponadto warto również pamiętać o myciu rąk i pilnowaniu dziecka podczas zabaw w piaskownicach publicznych. W miejscach tych często dochodzi do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych przez np. koty.
Uaktywniona toksoplazmoza bywa bardzo niebezpieczna dla organizmu ludzkiego. Konieczne jest jej szybkie zdiagnozowanie, by kuracje antybiotykowe skutecznie pozbyły się tego pierwotniaka.