Trwa ładowanie...

Lekarze biją na alarm. "W szkole są rozdawane wzory dokumentów"

 Karolina Rozmus
06.09.2024 14:42
Lekarze biją na alarm ws. szczepień w szkołach. "Terror strachu"
Lekarze biją na alarm ws. szczepień w szkołach. "Terror strachu" (X, Getty Images)

W 2023 roku ruszył powszechny program szczepień przeciw HPV. Od 1 września 2024 r. został rozszerzony i już wkrótce uczniowie będą mogli przyjąć szczepionkę w szkole. Środowiska antyszczepionkowe zareagowały błyskawicznie, a eksperci mają obawy, że Polska nigdy nie przestanie być europejskim liderem zgonów z powodu raka szyjki macicy.

spis treści

1. Szczepienie przeciw HPV w szkołach

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV są uzupełnieniem programu szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży. Mają na celu ochronę przed chorobami wywołanymi przez ludzkiego wirusa brodawczaka (Human Papilloma Virus). Uruchomiony 1 czerwca 2023 r. projekt początkowo był skierowany do chłopców i dziewcząt w wieku 12-13 lat.

W nowym roku szkolnym program został rozszerzony o dzieci od dziewięciu do 14 lat. To nie koniec zmian, bo rodzice dzieci w tym wieku mogą zapisać je na szczepienie, które odbędzie się w szkole. Ta informacja zelektryzowała środowiska antyszczepionkowe.

- Minister Leszczyna i minister Nowacka zawiązały współpracę, której owocem jest możliwość szczepienia dzieci w szkołach. To od razu uruchomiło środowiska antyszczepionkowe, w tym Justynę Sochę, (red. - aktywistkę ruchu antyszczepionkowego w Polsce), która na swoim profilu w mediach społecznościowych przedstawia wzór dokumentu dotyczącego odmowy zaszczepienia dziecka przeciwko HPV. Mają go wypełnić rodzice, aby "uchronić" dzieci przed szczepieniem - wyjaśnia w rozmowie z WP Parenting prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS. O sprawie tej napisała w serwisie X, gdzie pokazała też, jak wygląda dokument.

Zobacz film: "Myślała, że syn jest prześladowany. Siniaki okazały się objawem raka"

"Nie wiem, który z liderów antyszczepionkowców zaprojektował ten dokument, ale jest to zagrożenie dla programu szczepień HPV w szkołach. Dokument jest rozprowadzany wśród rodziców. Ktoś koordynuję tę akcję" - pisze w serwisie X prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

"'Nie wyrażam zgody… na przekazywanie dziecku jakichkolwiek informacji na temat [szczepionki]'. Ale czemu tylko? Może też na temat tego, że Ziemia jest okrągła?" - pisze prof. Krzysztof J. Filipiak, internista, kardiolog, farmakolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Jestem bardzo zaniepokojona tą sytuacją, otrzymuję informacje od rodziców, którzy przyznają, że w szkole są rozdawane wzory dokumentów. Terror strachu, jaki sieją antyszczepionkowcy, może z łatwością trafić na podatny grunt - komentuje prof. Szuster-Ciesielska.

- To skandal i kuriozum, staramy się dać odpór tym fałszywym informacjom i szkodliwym działaniom - dodaje.

2. Ogon Europy. Takie będą skutki

Jak mówi ekspertka, od 2008 roku wiemy, że wirus HPV jest głównym sprawcą zachorowań na raka szyjki macicy. Odpowiada także za nowotwory sromu, męskich narządów płciowych, nowotwory nosogardzieli i łagodne zmiany chorobowe męskich i żeńskich narządów płciowych.

- Polska jest niestety jednym z czołowych krajów, gdzie rak szyjki macicy co roku zbiera żniwo pod postacią ok. 2 tys. zgonów - przyznaje.

Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zarówno umieralności, jak i zachorowalności na raka szyjki macicy. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny każdego dnia średnio sześć Polek słyszy diagnozę, cztery kolejne umierają.

- Jeżeli nie podejmiemy działań, to wciąż będziemy na szarym końcu, będziemy ogonem Europy i nie tylko. Przed Polską ponad 60 krajów wprowadziło szczepienia przeciw HPV. Mamy lata do nadrobienia, to nasza wspólna odpowiedzialność, żebyśmy zadbali o następne pokolenia. I żeby już w niedalekiej przyszłości do fundacji takich jak nasza nie trafiały, z prośbą o pomoc, pacjentki i pacjenci chorzy na nowotwory HPV-zależne - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Szuster-Ciesielska, która przyznaje, że szkoła jako placówka edukacyjna jest świetną przestrzenią do budowania wiedzy dzieci, ale i uświadamiania rodziców. Jak przyznaje, jest także miejscem, w którym dzieci mogą otrzymać "tak potrzebną profilaktykę na starcie ich dorosłego życia".

- Mamy ogromną szansę, bo w tej chwili program został rozszerzony o dziewięciolatki i to nie tylko dziewczęta, ale i chłopców. Nadal pokutuje mit, że HPV jest związany tylko z nowotworami kobiecymi, a to nie jest prawda, bo dotyka także mężczyzn. Niestety, niektóre środowiska, w tym także kościelne, uważają, że wirus HPV to wirus "rozwiązłości", a szczepionka ma się tylko do tego stylu życia przyczynić - podsumowuje.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze