Trwa ładowanie...

Leki psychotropowe – jak działają?

 Agnieszka Gotówka
29.05.2017 08:29
Leki psychotropowe – jak działają?
Leki psychotropowe – jak działają?

Leczenie depresji jest czasem bardzo trudne, gdyż sama choroba jest ujmowana przez społeczeństwo w sposób stereotypowy. Podobnie jest z lekami psychotropowymi, w stosunku do których istnieje wiele negatywnych przekonań. Celem stosowania tego typu środków jest skorygowanie zaburzeń psychicznych, które pojawiły się u chorego.

spis treści

1. Leki antydepresyjne

Leczenie depresji jest czasem bardzo trudne
Leczenie depresji jest czasem bardzo trudne

Do najczęściej stosowanych leków antydepresyjnych należą: nieselektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) – nie są wskazane u pacjentów z jaskrą, zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym oraz nadczynnością tarczycy. Na efekty terapii tymi lekami trzeba czekać kilka tygodni; selektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny – mają mniej działań niepożądanych, a efekty leczenia widać już po zażyciu kilku dawek; selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – nie powinny ich zażywać chorzy na padaczkę oraz osoby, u których występują problemy z wątrobą. Leki tego rodzaju stosuje się w przypadku wystąpienia łagodnych objawów depresji; inhibitory monoaminooksydazy (IMAO).

2. Podział szwajcarski leków psychotropowych

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Podział szwajcarski wyróżnia: Leki psychotropowe: a) nasenne, b)przeciwpadaczkowe, c) pobudzające, d) przeciwbólowe. Leki psychotropowe w węższym zakresie: a) leki neuroleptyczne (przeciwpsychotyczne), b) leki tymoleptyczne, c) leki anksjolityczne (przeciwlękowe, trankwilizujące).

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

3. Inne rodzaje leków

Wyróżnia się ponadto: leki nootropowe (dynamizujące) i prokognitywne – wpływają na poprawę pamięci i koncentracji, łagodzą objawy zespołu otępiennego. leki normotymiczne (stabilizujące nastrój) – stosuje się je w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, jak również częściowo w padaczce. Odpowiedni lek powinien być zawsze wybrany przez psychiatrę, który zapisuje konkretny środek w oparciu o objawy choroby i stan pacjenta. Nigdy nie wolno zażywać leków psychotropowych na własną rękę. Niebezpieczne jest również ich stosowanie bez ścisłego przestrzegania dawkowania.
Należy podkreślić, że do przyjmowania leków psychotropowych organizm musi się przyzwyczaić. Pojawić się zatem mogą objawy, które pacjent uzna za niepokojące, a których wystąpienie jest całkowicie naturalne. Podobnie jest w przypadku odstawienia leków, dlatego należy robić to stopniowo i tylko w chwili, gdy lekarz uzna to za uzasadnione (ciąża, powrót do zdrowia, pogorszenie się objawów choroby).

To musisz wiedzieć:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze