Trwa ładowanie...

Łyżeczkowanie – wskazania, przebieg, powikłania

Avatar placeholder
27.11.2023 22:04
Łyżeczkowanie jest wykorzystywane zarówno w celach leczniczych, jak i diagnostycznych
Łyżeczkowanie jest wykorzystywane zarówno w celach leczniczych, jak i diagnostycznych (123rf)

Łyżeczkowanie macicy jest zabiegiem ginekologicznym. Jego nazwa kojarzy się raczej negatywnie i czasem budzi niepokój, jednak w określonych sytuacjach może okazać się niezbędny. Na czym polega zabieg łyżeczkowania? Czy łyżeczkowanie jest bolesne? Jak długo oczyszcza sie macica po łyżeczkowaniu?

spis treści

1. Jak przebiega zabieg łyżeczkowania?

Łyżeczkowanie macicy jest inaczej nazywane abrazją, potocznie określa się je także jako skrobanka lub czyszczenie macicy.

Łyżeczkowanie jest zabiegiem często wykorzystywanym w celach leczniczych oraz diagnostycznych. Zdarza się jednak, że łyżeczkowanie ma na celu również przerwanie ciąży, czyli aborcję.

Zabieg łyżeczkowania jest wykonywany na oddziałach ginekologicznych. W czasie łyżeczkowania wprowadza się do macicy przez kanał rodny specjalny przyrząd, który przypomina pętelkę na wysięgniku. Przy jego pomocy w czasie łyżeczkowania złuszcza się endometrium i inne struktury, które następnie poddaje się badaniom histopatologicznym.

Zobacz film: "Czy zgwałcona kobieta powinna urodzić dziecko? Temat aborcji znów w Sejmie"

Łyżeczkowanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Samo łyżeczkowanie nie trwa długo, a pacjentka pozostaje w szpitalu od 1 do kilku dni. Po łyżeczkowaniu może pojawić się krwawienie.

Jest to spowodowane tym, że regeneracja macicy po łyżeczkowaniu trwa do ok. pięciu dni i to właśnie w tym czasie zdarzają się plamienia. Pacjentka po łyżeczkowaniu może również odczuwać ból w okolicy macicy.

2. Wskazania do łyżeczkowania

Łyżeczkowanie jamy macicy jest wykonywane zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Łyżeczkowanie ma pomóc w postawieniu prawidłowej diagnozy zazwyczaj gdy:

  • pacjentka cierpi z powodu bardzo obfitych krwawień z dróg rodnych, które pojawiają się nieregularnie;
  • krwawienia pojawiają się po okresie menopauzy;
  • lekarz szuka przyczyn niepłodności u pacjentki;
  • lekarz podejrzewa u pacjentki ciążę pozamaciczną;
  • lekarz podejrzewa krwiaki macicy;
  • wyniki badania USG budzą pewne wątpliwości u lekarza.
  • W trakcie leczenia łyżeczkowanie wykonuje się, gdy:

  • po porodzie nie udało się wydalić łożyska w całości;

  • doszło do poronienia, a jajo płodowe nie zostało wydalone w całości;
  • kobiecie usuwa się polipy macicy, wówczas sporadycznie wykonuje się łyżeczkowanie.

3. Powikłania po łyżeczkowaniu macicy

Co powinno niepokoić po zabiegu? Powikłania po łyżeczkowaniu macicy mogą przyjąć różną postać. Jednym z nich są bardzo obfite krwawienia z dróg rodnych. Są to jednak sytuacje sporadyczne. Po łyżeczkowaniu może również dojść do infekcji. W każdym z tych przypadków konieczne jest udanie się do szpitala i hospitalizacja.

ZOBACZ TAKŻE:

Rzadkim powikłaniem łyżeczkowania jest tzw. zespół Ashermana. Pojawia się on po za głębokim łyżeczkowaniu. Wówczas w wyniku łyżeczkowania dochodzi do powstania blizn i zrostów wewnątrz macicy, które zmniejszają przestrzeń w jej wnętrzu.

Do głównych objawów zespołu Ashermana po łyżeczkowaniu należą:

  • brak miesiączki lub bardziej skąpe krwawienia;
  • ból w okolicy miednicy w czasie krwawień;
  • wtórna niepłodność spowodowana zmianami w macicy;
  • brak możliwości utrzymania ciąży.

W przypadku zespołu Ashermana konieczna jest dokładna diagnostyka oraz wykonanie zabiegu rozciągającego macicę.

Jak długo nie można dźwigać po łyżeczkowaniu? Bezpośrednio po zabiegu nie jest wskazany nadmierny wysiłek fizyczny, jak również ćwiczenia wymagające napinania powłok brzusznych. Zalecenia i zwolnienia lekarskie są jednak kwestią indywidualną ustalaną każdorazowo dla każdej pacjentki. Tak więc odpowiedzi na pytanie jak długo odpoczywać po łyżeczkowaniu i kiedy wznowić aktywność może udzielić nam jedynie lekarz.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze