Trwa ładowanie...

Ma niesamowicie piękne oczy. Wszystko przez rzadką chorobę

 Maria Krasicka
18.08.2022 16:44
Ma niesamowicie piękne oczy. Wszystko przez rzadką chorobę
Ma niesamowicie piękne oczy. Wszystko przez rzadką chorobę (Facebook)

Mała Mehlani Martinez zyskała popularność w 2018 roku, kiedy jej mama po raz pierwszy podzieliła się zdjęciami dwuletniej córki w mediach społecznościowych. Uwagę internautów zwrócił niezwykły wygląd dziewczynki. Mehlani ma bowiem ogromne, czarne oczy. Z czasem okazało się, że jest to rzadka wada genetyczna.

Karina i Mehlani
Karina i Mehlani (Facebook)

1. Rzadka wada genetyczna

Tydzień po porodzie Karina Ortega dowiedziała się, że u jej córeczki Mehlani rozpoznano bardzo rzadki zespół wad genetycznych – zespół Axenfelda-Riegera. Schorzenie to charakteryzuje się deformacją twarzy, nietypową budową oczu i zbyt szerokim rozstawem gałek ocznych.

Ponadto w obrębie tęczówki mogą występować zniekształcenia, otwory i przebarwienia robiące wrażenie dodatkowych źrenic lub nietypowego usytuowania źrenicy. W przypadku Mehlani schorzenie spowodowało, że została ona okrzyknięta "dziewczynką z niewiarygodnie pięknymi oczami". Są one bowiem bardzo duże i ciemne.

Mehlani Ramirez urodziła się z rzadką chorobą genetyczną
Mehlani Ramirez urodziła się z rzadką chorobą genetyczną (Twitter)

Niestety schorzenie prowadzi również do dysfunkcji pracy narządu wzroku. Może powodować jaskrę i prowadzić do ślepoty. Dlatego też Mehlani już w pierwszych miesiącach życia musiała przejść operację. Jej kanaliki łzowe były bardzo zniekształcone, co powodowało, że ciśnienie w jej oczach było bardzo wysokie. Dochodziło nawet do uszkodzenia nerwów wzrokowych.

2. Niezywkła uroda dziewczynki

Młoda mama przyznaje, że niezwykła uroda jej córki przykuwa uwagę obcych osób. Początkowo Karina nie wiedziała, jak reagować na komplementy, skoro dotyczą poważnej choroby. Z czasem jednak nauczyła się po prostu dziękować za pozytywne uwagi.

- Za każdym razem, kiedy gdzieś wychodzimy i nieznajomi ludzie komplementują, jak duże i piękne są jej oczy, zastanawiam się w myślach, czy powinnam im wspomnieć o jej chorobie? Ale się uśmiecham i dziękuję. Zawsze przy tym mam dziwne uczucie. Po prostu modlę się, żeby zawsze wiedziała, jaka jest piękna - mówi Karina Ortega.

Mehlani ma już sześć lat
Mehlani ma już sześć lat (Facebook)

Kobieta bała się, jak będą reagować rówieśnicy Mehlani na jej wygląd. Nie chciała, by jej córka znienawidziła swoje piękne oczy. Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło, a dziewczynka wraz z wiekiem "dorosła" do niebotycznie wielkich oczu. Dziś ma już sześć lat i rozwija się prawidłowo.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze