Magnez a pamięć i koncentracja
W celu spowolnienia tempa procesów starzenia się mózgu i zapobiegania demencji starczej należy zadbać o podaż składników odżywczych, m.in. magnezu. Pierwiastek ten ma pozytywny wpływ na koncentrację uwagi i poprawia wydolność organizmu człowieka. Magnez ma udział w profilaktyce chorób neurologicznych.
1. Właściwości magnezu
Funkcje magnezu są związane nie tylko z profilaktyką chorób neurologicznych. Pierwiastek ten zmniejsza zmęczenie organizmu i poprawia jego wydolność.
Można wskazać następujące właściwości magnezu:
• uczestniczy w procesie budowy kory mózgowej i tworzenia neuronów w życiu płodowym dziecka,
• odpowiada za właściwy sposób przewodzenia impulsów elektromagnetycznych,
• reguluje proces przewodzenia impulsów nerwowych pomiędzy poszczególnymi neuronami,
• zapobiega nadmiernemu uwalnianiu neuroprzekaźników, a zatem ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, który prowadzi stresujący tryb życia,
• ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację uwagi,
• poprawia wydolność organizmu,
• łagodzi objawy zmęczenia.
2. Magnez na pamięć
Procesy starzenia zachodzące w organizmie człowieka powodują, że staje się on bardziej podatny na schorzenia fizyczne i obniżenie sprawności umysłu. By przeciwdziałać demencji starczej i spowolnić proces starzenia się mózgu, należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Według wyników badań naukowych dzienna dawka magnezu wynosząca od 600 do 1000 mg może pomóc zapobiec rozwojowi choroby Alzheimera.
Musisz to wiedzieć
Okazuje się, że magnez pod postacią zsyntetyzowanego związku L-treonianu magnezu może przyczynić się do odwrócenia zmian degeneracyjnych, które zachodzą w mózgu człowieka cierpiącego z powodu zaników pamięci będących następstwem m.in. wypadków komunikacyjnych. L-treonian magnezu (MgT) zapewnia opóźnienie procesu starzenia się, skraca czas reakcji na bodźce i poprawia aktywność synaps odpowiedzialnych za pamięć.