Trwa ładowanie...

Mały brzuszek – duże problemy. Podpowiadamy, jak pomóc maluchowi w przypadku kolki niemowlęcej

Avatar placeholder
10.05.2018 17:24
Mały brzuszek – duże problemy. Podpowiadamy, jak pomóc maluchowi w przypadku kolki niemowlęcej
Mały brzuszek – duże problemy. Podpowiadamy, jak pomóc maluchowi w przypadku kolki niemowlęcej (mat. prasowe)

Kolka niemowlęca daje się mocno we znaki zarówno cierpiącemu maluchowi, jak i zaniepokojonym i przemęczonym rodzicom. Dziś przedstawiamy, na czym polega ta przykra dolegliwość i jak sobie z nią radzić w sprawdzony sposób.

1. Na czym polega kolka u niemowląt?

Kolka stanowi w przypadku maluchów odpowiednik wzdęć u ludzi dorosłych. Rozciągające się pod wpływem gazów jelita powodują przykre dolegliwości bólowe u bezbronnych niemowląt.

Dziecko nie ma możliwości przekazania rodzicom, co konkretnie mu dolega, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na potencjalne objawy kolki. Należą do nich radykalne obniżenie nastroju, drażliwość i płacz trudny do uspokojenia.

2. Skąd bierze się kolka?

Ta bolesna dla niemowlaka i stresująca dla rodziców dolegliwość ma kilka źródeł. Układ pokarmowy malucha dopiero się rozwija, dlatego dość często pojawiają się trudności z trawieniem.

Dzieci karmione piersią mogą wykazywać wrażliwość na niektóre substancje spożywane przez matkę. Z kolei karmienie niemowlaka butelką sprzyja połykaniu przez niego powietrza.

Natomiast maluchy spożywające już inne posiłki niż mleko mogą wykazywać nietolerancje pokarmowe – na przykład na laktozę lub niektóre cukry. Kolka bywa także efektem niemowlęcego stresu.

3. Masaże i okłady przynoszące ulgę maluchowi

Jak walczyć z kolką u niemowląt i noworodków? Jednym ze sposobów są delikatne masaże. Maluszka można położyć na brzuszku i delikatnie masując plecki, spowodować jego ucisk lub podciągać nóżki dziecka leżącego na pleckach w kierunku brzuszka. Dzięki temu powinna poprawić się praca jelit, a nadmiar gazów znaleźć swoje ujście.

Równie pomocne mogą okazać się ciepłe okłady przykładane do brzuszka. Tę rolę może spełnić ogrzana żelazkiem pielucha, a także specjalne okłady dostępne w aptece. Alternatywną metodę stanowi kąpiel w ciepłej wodzie. Te wszystkie sposoby przyczynią się rozluźnienia jelit.

4. Symetykon – sprawdzony preparat na kolkę niemowlęcą

Po skuteczną pomoc w przypadku kolki warto udać się do apteki. W niej znajdziemy produkty dla noworodków, niemowląt i małych dzieci. Za rozbijanie i rozpraszanie gazów gromadzących się w małych jelitach odpowiada symetykon – bezpieczna dla najmłodszych substancja przynosząca ulgę w trakcie bolesnej kolki.

Wbrew nieprawdziwej opinii niektórych rodziców wcale nie trzeba sprowadzać jej z Niemiec. Odpowiednie stężenie symetykonu dostępne jest w kroplach Espumisan® DROPS 100 mg/ml. Dzięki tej postaci łatwiejsze stanie się podanie maluchowi leku.

5. Kolka niemowlęca a karmienie piersią

Jeśli twój maluch jest wyjątkowo podatny na kolki, być może ma to związek z karmieniem piersią. Istnieją w tej kwestii dwie zależności. Pierwsza dotyczy techniki. Powinnaś zadbać o to, by za każdym razem twój szkrab mocno się przysysał, co zapobiegnie połykaniu przez niego powietrza.

Równie ważna w kontekście dziecięcej kolki jest twoja dieta, która powinna być lekkostrawna i pełnowartościowa. Czego należy unikać? Przede wszystkim produktów mlecznych zawierających laktozę.

Karmiąca mama powinna także zrezygnować z kofeiny, dań pikantnych, a także zbóż i orzechów, które mogą wywoływać alergię.

Artykuł powstał we współpracy z marką Espumisan®

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze