Metody na męczący kaszel u dziecka
Kaszel może utrudniać dziecku funkcjonowanie. Dlatego w każdym rodzaju kaszlu należy bardzo szybko reagować, aby przywrócić dziecku komfort swobodnego oddychania.
1. Czym jest kaszel?
Bardzo często przyczyną kaszlu jest infekcja bakteryjna czy wirusowa, ale nagły atak kaszlu może świadczyć także o tym, że w drogach oddechowych znajduje się ciało obce. Sam kaszel jest reakcją na podrażnienie nerwowych zakończeń w oskrzelach. Z mózgu wysyłana jest informacja do mięśni o tym, że należy pozbyć się czegoś z dróg oddechowych i wtedy dochodzi do ich gwałtownego skurczu.
2. Rodzaje kaszlu i jego leczenie
Kaszel suchy pojawia się najczęściej na początku choroby i jest to odruch, który nie przynosi dziecku żadnej ulgi, ponieważ nie jest nic odkrztuszane. W aptekach dostępne są syropy przeciwkaszlowe, które powodują odruch hamowania napadu kaszlu, np. syrop prawoślazowy. Przy dużych atakach lekarz może zlecić podanie silniejszych leków, np. zawierających kodeinę. Tego typu syropy podawane są już w ostateczności, powinny być dozowane jak najkrócej i najczęściej przed zaśnięciem, aby dziecko mogło przespać spokojnie większość nocy.
Kaszel mokry powoduje odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, która może gromadzić się w gardle. W takim przypadku zalecane są syropy wykrztuśne, które ułatwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny, np. syropy sosnowe, malinowe, tymiankowe. W domowych warunkach można także zrobić sok z cebuli i podawać go dziecku nawet 4 razy dziennie. Rodzice oraz lekarze polecają zioła na przeziębienie, które można kupić w aptekach, np. w torebkach do zaparzania, albo w specjalistycznych sklepach zielarskich, np. herbatki z czarnego bzu, rumianku, podbiału czy prawoślazu lekarskiego. Bardzo ważne jest, aby żadnego syropu wykrztuśnego, nawet tego na bazie ziół, nie podawać na wieczór, przed spaniem, ponieważ mogą powodować dodatkowy kaszel utrudniający zasypianie.
Kaszel alergiczny nie tylko oczyszcza, ale także ochrania drogi oddechowe przed przedostawaniem się do nich alergenów. To kaszel, którego zadaniem jest ułatwienie dziecku swobodnego oddychania. Jednak przy częstych i bardzo męczących atakach należy poprosić o konsultację z lekarzem alergologiem prowadzącym dziecko.
3. Kilka rad
Przy przeziębieniu warto zatrzymać dziecko na kilka dni w domu i nie prowadzić do przedszkola czy szkoły, ponieważ w początkach choroby organizm jest osłabiony i bardziej podatny na dodatkowe bakterie czy wirusy. Bardzo ważne jest częstsze przepajanie malucha. Można podawać starszym dzieciom herbatki owocowe, np. z malin, soki, które można rozcieńczyć z wodą. Dla mniejszych dzieci zalecana jest woda. Z domowych sposobów na kaszel zalecane jest podawanie rosołu z kury czy mleka z miodem, ponieważ oba płyny ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny.
Musisz to wiedzieć
Trzeba często wietrzyć nie tylko pomieszczenie, w którym maluch choruje, ale całe mieszkanie. Należy także pamiętać o właściwym nawilżaniu pomieszczeń i w tym celu powiesić na kaloryferach mokre pieluchy czy ręczniki albo zainwestować w nawilżacz powietrza. Zioła na przeziębienie występują w aptekach także w postaci maści rozgrzewających, np. maść majerankowa, którą można smarować skrzydełka nozdrzy dziecka, co powinno ułatwić oddychanie. Jednak żadnej maści rozgrzewającej nie wolno stosować u dzieci, u których występuje jakakolwiek alergia.
Można stosować inhalacje i elementy aromaterapii, np. olejki eteryczne o zapachu sosny. Takie rozwiązanie można zastosować nie tylko skraplając delikatnie ubranko dziecka czy poduszkę, na której śpi, ale olejki można dodawać także do kąpieli. Przy każdym kaszlu trzeba pamiętać o oklepywaniu plecków dziecka, ponieważ w ten sposób przyspieszamy odrywanie i odkrztuszanie się wydzieliny.