Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Mięśniaki macicy - objawy i leczenie

Avatar placeholder
16.02.2022 14:38
Mięśniaki macicy
Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy i włókniaki macicy to łagodne zmiany nowotworowe, powstające poprzez namnażanie się komórek mięśniowych wewnątrz macicy. Tworzą one niegroźny guz lub kilka guzów, które w większości przypadków nie dają żadnych objawów i są w związku z tym wykrywane przez przypadek podczas badania USG. Większość mięśniaków pojawia się w trzonie macicy.

spis treści

1. Skąd biorą się mięśniaki macicy?

Nie do końca wiadomo skąd biorą się mięśniaki macicy. Podejrzewa się, że pewien wpływ na ich pojawienie się i rośnięcie ma poziom estrogenów w organizmie kobiety lub wrażliwość na nie. Podejrzenie to pojawiło się głównie dlatego, że mięśniaki macicy pojawiają się u kobiet w wieku 35-45 lat, czyli w wieku rozrodczym. Guzy tego typu zmniejszają się zwykle po menopauzie. Mięśniaki mogą także zwiększać swoją objętość, a dzieje się tak przede wszystkim w czasie ciąży.

2. Jakie są objawy mięśniaków macicy?

Mięśniaki najczęściej nie dają żadnych objawów, na które mogłaby się uskarżać kobieta. Objawy pojawiają się dopiero w przypadku dość dużych guzów. Część kobiet cierpiących na tego rodzaju guzy w macicy ma uczucie ciężkości podbrzusza, a także dość często miewa bóle krzyża. Mogą im towarzyszyć długotrwałe, obfite i bolesne miesiączki. Ich obfitość może być tak duża, że utrata krwi prowadzi do anemii. Jeśli guz szybko zwiększa swoją objętość, może wywoływać u kobiety bóle, upławy, plamienia międzymiesiączkowe, a także bolesne współżycie. Bardzo duże mięśniaki powodują zwiększenie się obwodu brzucha, zaparcia, częste oddawanie moczu.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Powikłaniem mięśniaków może być ich martwica i zakażenie wtórne. Jest to skutkiem bardzo szybkiego wzrostu guza z towarzyszącym mu zbyt słabym unaczynieniem. Wtedy pojawiają się różne dolegliwości, np. gorączka, dreszcze, ból brzucha. Tego typu silne objawy mogą być interpretowane jako objawy perforacji wrzodów żołądka, zapalenia wyrostka robaczkowego czy martwicy jelita.

W części przypadków, w zależności od wielkości i umiejscowienia guza, jego obecność może wywoływać problemy z zajściem w ciążę.

3. Jak wygląda leczenie mięśniaków macicy?

Mięśniaki macicy ulegają zezłośliwieniu i przemianie w mięsaka gładkokomórkowego w mniej niż 1% przypadków. Jeśli guzy są małe, zaleca się tylko regularne USG dopochwowe i badanie ginekologiczne, aby monitorować ewentualne zmiany. Jednak w większości przypadków wskazane jest ich usunięcie, szczególnie jeśli mięśniak powoduje nieprzyjemne dolegliwości lub jeśli zaobserwowano jego rośnięcie.

Najczęściej do niewielkich guzów stosuje się leczenie laparoskopowe lub histeroskopowe. Niosą one za sobą bardzo niewielkie ryzyko powikłań i powinny być opcją szczególnie dla kobiet, które planują jeszcze posiadanie dzieci. Histeroskopia jest szczególnie korzystna dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, gdyż jest wykonywana przez pochwę, bez rozcinania powłok brzusznych. Zmniejsza to ryzyko powstania zrostów pooperacyjnych. Jeśli umiejscowienie guza lub jego wielkość nie pozwalają na usunięcie go za pomocą laparoskopu, stosuje się operację przez powłoki brzuszne. W przypadku kobiet, które nie planują dzieci, można zastosować zabieg usunięcia macicy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze