Migrena
Migrena to choroba przewlekła charakteryzująca się nie tylko bólem głowy, ale całą grupą objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W odróżnieniu od zwykłego bólu głowy, trwa co najmniej cztery godziny, ale może utrzymywać się nawet kilka dni. Chorzy odczuwają również nadmierną wrażliwość na światło, dźwięki, zapachy. Migrena uchodzi za schorzenie dorosłych, ale może dotyczyć również dzieci.
1. Rodzaje migreny
Objawy migreny są uzależnione od jej rodzaju. W niektórych przypadkach może w ogóle nie obejmować bólu głowy. Najczęściej spotykana jest migrena oczna. W takim przypadku pacjent skarży się na mniejszą ostrość widzenia, niedowidzenie, a nawet całkowicie traci wzrok. Kiedy pojawia się ból głowy, objawy narządu wzroku mogą ustąpić, pojawiają się natomiast nudności i wymioty.
Migrena okołoporaźna to ból głowy występujący równocześnie z porażeniem mięśni okołoruchowych. W tym czasie może pojawić się opadnięcie powieki oraz podwójne widzenie.
Z migreną okołoporaźną może wiązać się migrena porażenna. W tym przypadku, oprócz bólu głowy występują objawy mózgowe, takie jak parestezja (uczucie mrowienia w różnych częściach ciała), afazja (zaburzenie mowy związane z funkcjonowaniem mózgu), dyzartria (zaburzenie mowy związane z nieprawidłowościami dotykającymi aparatu mowy), niedowłady różnych części ciała czy napady padaczki Jacksona.
Istnieje także migrena z aurą oraz sama aura (nazywana śniegiem optycznym). Aura to zaburzenia widzenia, które występują w postaci tzw. „mroczków przed oczami” lub migających punktów. Po niej może następować migrena, czyli ból głowy, mdłości, wymioty, niedowłady rąk, zaburzenia mowy. Jeśli osoba cierpi na samą aurę, dalsze symptomy się nie pojawiają, ale śnieg przed oczami trwa kilka godzin.
2. Czy migrena występuje u dzieci?
Migrena to zaburzenie, które najczęściej występuje u kobiet do 40. roku życia. Mają ją jednak także mężczyźni oraz dzieci. Ocenia się, że migrena dziecięca występuje u 4-5 proc. dzieci obu płci. Ten rodzaj migreny zazwyczaj przechodzi w okolicach dojrzewania. Objawy migreny cyklicznej wieku dziecięcego obejmują:
- ból głowy,
- bóle brzucha,
- wymioty,
- nadwrażliwość na światło (światłowstręt),
- zawroty głowy.
Objawy te pojawiają się (lub nasilają) zazwyczaj w nocy lub od razu po wstaniu z łóżka, a także podczas kaszlu i oddawania stolca. Po wymiotach następuje zwykle złagodzenie bólu i innych dolegliwości.
Atak migrenowy u dziecka jest dla niego bardzo wyczerpujący. Takie nawracające napady trzeba skonsultować z lekarzem. Jeśli są wywołane migreną, zaleci on najprawdopodobniej leczenie za pomocą środków przeciwbólowych zawierających paracetamol lub ibuprofen. Leki podaje się jak najszybciej po pierwszych objawach migreny.
Leczenie migreny u dorosłych wygląda podobnie. W przypadku słabej skuteczności, stosuje się silniejsze leki przeciwbólowe. Lekarz może przepisać także leki profilaktyczne, zapobiegające napadom.