Trwa ładowanie...

Moja żona ma depresję – jak jej pomóc?

Avatar placeholder
07.06.2017 13:06
Moja żona ma depresję – jak jej pomóc?
Moja żona ma depresję – jak jej pomóc?

Kobiety spełniają w naszym społeczeństwie wiele obowiązków. Bardzo często jest tak, że zmagają się z kilkukrotnie większą ilością obciążeń niż mężczyzna. Starają się za wszelką cenę uporać ze wszystkimi obowiązkami. Czasem wszystko je przerasta i pojawia się depresja. Jest to choroba cywilizacyjna, która może dopaść każdego. Nikogo nie dziwi depresja u nastolatków, mężczyzn czy kobiet. Dlatego warto znać jej objawy i sposoby leczenia.

spis treści

1. Jakie są objawy depresji?

Coraz lepiej poznawane są objawy depresji. Sama choroba też jest coraz lepiej znana i łatwiej jest ją zdiagnozować. Na depresję mogą zapaść wszyscy, jednak najczęściej pojawia się ona u kobiet. Może dotknąć każdą z apń, niezależnie od jej statusu społecznego, wykształcenia i pozycji zawodowej. Przyczyny depresji nie są jeszcze do końca poznane. Można jedynie pokusić się o wskazanie grup ryzyka, które są narażone na zachorowanie. Depresja kobiet staje się coraz bardziej powszechna. Mówi się o niej coraz więcej i przez to się ją oswaja. Nie dziwi też depresja u nastolatków lub u mężczyzn. Jest ona zaburzeniem psychicznym, której podstawowymi objawami są: obniżenie nastroju, spadek aktywności fizycznej, niska samoocena, niskie poczucie własne wartości, bierność, niemożliwość wykonywania prostych czynności, * apatia. Depresja jest bardzo poważnym schorzeniem, które powinno być bezwzględnie leczone, gdyż może prowadzić do poważnych komplikacji psychicznych.

2. Kobiety a depresja

Depresja u kobiet występuje bardzo często. Szczególnie są na nią narażone te panie, którym wydaje się, że nie są w stanie podołać narzuconym im rolom. Kobieta, która uważa, że nie sprawdza się jako żona, matka, pracownica, bardzo często popada w depresję. Nieleczone zaburzenie może prowadzić nawet do myśli samobójczych. Kobieta, która zmaga się z depresją, nie jest w stanie wykonywać codziennych obowiązków. Przez to popada w jeszcze większą apatię. Uważa się za nic nie wartą, swoje życie postrzega jako beznadziejne, czuje się bezużyteczna. Izoluje się od wszystkich. Swoim działaniem sprawia, że depresja się nasila. W niektórych przypadkach to zaburzenie prowadzi do myśli samobójczych, gdyż kobieta myśli, że wszystkim będzie lepiej, kiedy ona odbierze sobie życie.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Kobiety często cierpią na depresję poporodową
Kobiety często cierpią na depresję poporodową

3. Pomoc partnera

Niezwykle ważna w procesie diagnozy i leczenia depresji u kobiet jest pomoc partnera. To na nim spoczywa konieczność wspierania chorej osoby. Mąż, którego żona cierpi na depresję, powinien dołożyć wszelkich starań, aby kobieta poczuła się lepiej. Małżonka musi wiedzieć, że w ma oparcie w partnerze, że jest dla niego niezwykle ważna i niezbędna. Czasem wystarczy tylko zainteresować się problemami żony i pomóc jej je rozwiązać. Niekiedy może być niezbędne podjęcie decyzji o profesjonalnym leczeniu. Depresja musi być leczona. Czasem jedynym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem psychiatrą. Ważne jest, aby w procesie leczenia zaordynowanym przez lekarza uczestniczył także partner. Nie można dopuścić do sytuacji, w której chora na depresję żona zostaje sama ze swoimi problemami. Musi ona wiedzieć na kim może polegać i kto jest jej oparciem.

Kobieta, która ma oparcie w mężu, szybciej zdecyduje się na podjęcie leczenia i wróci do zdrowia. Zagwarantowanie odpowiednich warunków do powrotu do zdrowia sprawia, że depresja leczona jest znacznie szybciej. Czasem niezbędna jest też pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków. To właśnie partner powinien odciążyć swoją żonę, która walczy z depresją. Jednak musi pamiętać, aby nie traktować jej jak dziecko i nie wyręczać jej we wszystkim. Pomoc – tak, wyręczanie – nie.

To musisz wiedzieć:

4. Wsparcie w partnerze

Kobiety, które cierpiały na depresję, ale miały oparcie w partnerze, wracały do zdrowia znacznie szybciej. Obecność partnera jest niezwykle ważna i pomocna. Mąż powinien być wyrozumiały i zrozumieć sedno choroby, aby móc skutecznie pomagać. Bardzo ważne jest odpowiednie dowartościowywanie kobiety. Ta, która czuje się ważna, wyjątkowa, wartościowa, szybciej wraca do zdrowia. Ważne jest także, aby kobieta wiedziała, że może liczyć na swojego męża, że bardzo mu zależy na jej zdrowiu. W procesie leczenia depresji niezwykle ważne jest, aby chory budował poczucie własnej wartości. Dzięki temu będzie on szybciej wracał do zdrowia. Otocznie opieką chorej kobiety to zadanie jej męża. Pokazanie, że jest kimś wyjątkowym i jest ważna, sprawia, że cierpiąca na depresję znacznie szybciej wraca do zdrowia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze