Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Magdalena Rachubińska

Objawy depresji

Avatar placeholder
11.07.2017 11:42
Objawy depresji
Objawy depresji

Pogorszenie nastroju? Złe samopoczucie? Stres? Kłopoty z koncentracją? Wszystko to mogą być objawy przesilenia wiosennego. Jednak mogą to być również pierwsze symptomy wskazujące na depresję. Jeżeli gorszy nastrój trwa dłużej, nie mija, warto skonsultować się ze specjalistą. Depresji nie należy bagatelizować. Sprawdź, jakie inne objawy świadczą o tym schorzeniu.

spis treści

Depresja może pojawić się w różnym wieku. Niekiedy dotyka również dzieci. Zaburzenia nastroju nie są czymś, co należy ignorować. Warto się temu przyjrzeć i w razie jakichkolwiek wątpliwości iść po pomoc do specjalisty.

Zły nastrój utrzymujący się przez dłuższy czas to główny objaw depresji
Zły nastrój utrzymujący się przez dłuższy czas to główny objaw depresji

1. Najczęstsze objawy depresji

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Depresja to zaburzenie nastroju, które może oddziaływać na całe nasze życie. W ciężkich przypadkach pojawiają się u osoby chorej myśli samobójcze, które w około 15 proc. kończą się samobójstwem.

Objawy depresji to:

  • gorszy nastrój – smutek, przygnębienie, brak radości, satysfakcji z życia i nieodczuwanie żadnych przyjemności. Uczuciom tym towarzyszy brak wiary we własne możliwości, wycofanie i poczucie winy.
  • powolne tempo poruszania się i myślenia – osoba cierpiąca na depresję ma spowolnione ruchy i wolniej myśli. Towarzyszą temu zaburzenia koncentracji, gorsza pamięć. Osoba taka mówi powoli i cicho. Niekiedy chory może odczuwać silny niepokój, podenerwowanie – wówczas następuje faza przyspieszonych ruchów;
  • zaburzenia rytmu biologicznego – bezsenność, częste wybudzanie się w nocy lub nadmierne zmęczenie i senność w ciągu dnia. Jednym z zaburzeń biologicznych jest także brak łaknienia, spadek lub przyrost wagi, zaparcia, bóle głowy i osłabienie libido;
  • lęk – nieodzowny towarzysz depresji. Na każdym etapie choroby lęk może mieć różne nasilenie.
Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się

zobacz galerię

2. Rzadkie objawy depresji

Powyższe objawy są dość charakterystyczne dla depresji. Istnieją jednak takie, o których byśmy nie pomyśleli, że mogą świadczyć o tej chorobie.

To musisz wiedzieć:

Rzadkie objawy depresji to:

  • rozdrażnienie, agresja, gniew – najczęstsze źródła prób samobójczych;
  • negatywne myślenie o przyszłości i o własnej osobie;
  • izolacja społeczna;
  • zmęczenie – pomimo przespanej nocy i braku problemów ze snem.

Żadnych objawów depresji nie należy bagatelizować i ignorować. Dobrze jest się zwrócić o pomoc do specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Depresja to poważna choroba, która może zagrozić nawet naszemu życiu. Jeżeli odczuwamy objawy depresji poporodowej – po narodzinach dziecka nie cieszymy się z tego, jesteśmy przygnębieni i zamartwiamy się o przyszłość – nie czekajmy na poprawę. Tym bardziej, że mamy dla kogo wygrać z tą chorobą i zacząć cieszyć się z życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze