Trwa ładowanie...

Musi kąpać swoją córkę co 2 godziny. To najmłodsza pacjentka z tak zaawansowanym stadium choroby

 Aleksandra Miłosz
14.02.2021 18:51
Charlie jest najmłodszą osobą, cierpiącą na zaawansowaną postać łuszczycy
Charlie jest najmłodszą osobą, cierpiącą na zaawansowaną postać łuszczycy ((Caters News Agency))

Choroba dziecka to najgorsza rzecz, która może spotkać rodzica. Patrzenie na cierpienie pociechy łamie serce, a świadomość, że nie można jej pomóc, sprawia, że czujemy się zupełnie bezradni. Kiedy w dodatku osoby w naszym otoczeniu nie rozumieją choroby i wytykają dziecko palcami, mamy ochotę krzyczeć z bezsilności. Tak czuła się Ashley. Teraz postanowiła opowiedzieć o schorzeniu swojej córki, aby uświadomić innych rodziców.

spis treści

1. Okrutni rodzice

29-letnia Ashley jest mamą 19-miesięcznej Charlie. U dziewczynki tuż po urodzeniu zaczęły pojawiać się na skórze czerwone kropki. Wkrótce wybroczyny rozwinęły się w duże prążki, a skóra dziewczynki zaczęła schodzić płatami. Dopiero gdy Charlie miała 4 miesiące, lekarze zdiagnozowali jej schorzenie – zaawansowane stadium łuszczycy.

(News Caters Agency) Charlie jest najmłodszą osobą, cierpiącą na zaawansowane stadium łuszczycy
(News Caters Agency) Charlie jest najmłodszą osobą, cierpiącą na zaawansowane stadium łuszczycy
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy detoks organizmu może pomóc w walce z łuszczycą?"

Niestety choroba dziewczynki nie spotyka się ze zrozumieniem innych rodziców. "Nieznajomi mogą być bardzo okrutni. Kiedy zabraliśmy ją na plac zabaw, rodzice innych dzieci odciągnęli je, myśląc, że Charlie zaraża" - wspomina Ashley Nagy.

Każdego dnia kobieta walczy z okrutnymi komentarzami, przytulając i całując swoją córeczkę. "Odpowiadam, biorąc Charlie na ręce i całując ją tak, żeby ludzie widzieli, że jej choroba nie jest zaraźliwa, a jej bliskość nikomu nie szkodzi" - mówi mama dziewczynki.

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci
Poznaj powszechne problemy skórne dzieci [12 zdjęć]

Masz problem z wysypką, obrzękiem czy guzkiem na skórze dziecka? Choroby, alergie, gorąco czy zimno

zobacz galerię

2. 17 miesięcy cierpienia

Łuszczyca to choroba, która dotyka 125 mln osób na całym świecie. Powoduje ją najczęściej stres lub nietolerancja pokarmowa. Naloty choroby u małej Charlie pojawiają się znienacka. Niekiedy skóra dziewczynki wolna jest od wykwitów, a parę godzin później pokryta krostkami od stóp do głów.

Pierwszy raz łuszczyca dała o sobie znać, gdy mała Charlie miała zaledwie 2 miesiące. Lekarze uznali, że była wtedy najmłodszym pacjentem, cierpiącym na to schorzenie. Początkowo choroba objawiała się jedynie małymi kropkami na brzuchu, jednak kiedy lekarze zaczęli podawać dziecku antybiotyk, objawy nasiliły się.

(News Caters Agency) Charlie została zdiagnozowana gdy skończyła 4 miesiące
(News Caters Agency) Charlie została zdiagnozowana gdy skończyła 4 miesiące

Rzuty choroby zaczęły pojawiać się w różnych sytuacjach. Najgorsze wykwity pokryły dziecięcą skórą, gdy Charlie zaczęła ząbkować. Jedynym sposobem na ulżenie bólu łuszczącej się skóry są regularne kąpiele. Rodzice dziewczynki co 2 godziny napełniają więc wanienkę, myją dziecko w specjalistycznym płynie i osuszają jego skórę, uważając, aby ta nie popękała.

Zobacz także:

Następnie smarują całe ciało dziewczynki organicznym woskiem pszczelim i zakładają jej bawełnianą koszulkę. Jeśli rodzice pominą któryś z kroków, na skórze dziecka pojawią się nowe bolesne wykwity. Jako że Charlie to pierwsze tak małe dziecko, u którego zdiagnozowali tak zaawansowaną łuszczycę, rachunki za leczenie są kolosalne. Z tego powodu rodzice są zmuszeni zbierać pieniądze, które pozwolą na ich pokrycie. Proszą o nie ludzi z całego świata.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze