Trwa ładowanie...

Na różyczkę najczęściej chorują polskie dzieci

Dane zebrane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób dowodzą, że zdecydowana większość przypadków różyczki odnotowana została w kraju nad Wisłą.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Na terenie całej Unii Europejskiej zachorowań było 2198, z czego tylko 169 przypadków zarejestrowano poza Polską.

W 13. miesiącu życia nasi mali rodacy otrzymują skojarzoną szczepionkę uodporniającą na odrę, świnkę i różyczkę (tzw. MMR). Szczepienie to jest powtarzane w 10. roku życia. Dlaczego zatem różyczka w Polsce nadal stanowi poważny problem?

Sprawa wydaje się być złożona. W siłę rośnie ruch antyszczepionkowy, a to właśnie wspomniana szczepionka MMR budzi najwięcej obaw wśród rodziców.

Szczepienie MMR
Szczepienie MMR (123RF)

Pozostaje też kwestia samego kalendarza szczepień.

1. Epidemia wyrównawcza

Szczepionkę przeciwko różyczce wprowadzono po to, by zapobiec zakażeniom kobiet w ciąży. Dla płodu wirus różyczki jest bardzo groźny i odpowiada za rozwój zespołu różyczki wrodzonej.

W wyniku zakażenia dojść może do wad układu krwionośnego, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wzroku i słuchu.

By temu zapobiec, szczepionkę w pierwszej kolejności (od 1989 roku) podawano 13-letnim dziewczynkom (do roku 2003 szczepiono wyłącznie kobiety). Musiało to zatem skutkować wystąpieniem tzw. epidemii wyrównawczej, która pojawiła się w 2013 roku. Chorowali głównie chłopcy w wieku 15-19 lat i młodzi mężczyźni.

Zmiany w profilaktyce zakażeń różyczki przyniósł XXI wiek, kiedy to w kalendarzu szczepień obowiązkowych na stałe zagościła szczepionka MMR.

2. Błędna diagnoza

Artykuł 27 ust. 1 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (j.t. Dz. U. z 2013r. poz. 947 z późn. zm.) nakłada obowiązek zgłoszenia państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu rozpoznania choroby zakaźnej, w tym różyczki. Diagnoza ta nie wymaga jednak potwierdzenia laboratoryjnego, a to z kolei fałszuje statystyki. Jako różyczkę bowiem lekarze zgłaszają różne choroby, w przebiegu których pojawia się wysypka.

Liczba potwierdzonych przypadków różyczki jest dużo niższa niż zgłaszanych. W 2015 roku lekarze aż 2029 razy postawili tę diagnozę, ale tylko 33 przypadki choroby zostały potwierdzone.

W Polsce funkcjonuje Narodowe Laboratorium ds. Diagnostyki Odry i Różyczki. Znajduje się ono w Zakładzie Wirusologii PZH. Posiada akredytację Światowej Organizacji Zdrowia i Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) w zakresie diagnostyki zakażeń wirusami odry i różyczki.

Pobranie materiału do badania lekarz powinien zlecić we wczesnym stadium choroby, najlepiej w ciągu 1-4 dni od pojawienia się wysypki. Wielu specjalistów jednak tego nie robi.

3. Rozpoznanie różyczki

Różyczka to choroba zakaźna, która w przypadku dzieci najczęściej nie niesie za sobą ryzyka poważnych powikłań, jednak jest bardzo niebezpieczną choroba dla kobiet w ciąży.

Zakażenie przenosi się drogą kropelkową. Najwięcej zachorowań notuje się zimą i wczesną wiosną. Objawami choroby są:

  • nieżyt górnych dróg oddechowych (katar, zaczerwienienie gardła, kaszel),
  • wysypka (w pierwszej kolejności występuje na twarzy, później pojawia się na całym ciele),
  • stan podgorączkowy,
  • powiększenie węzłów chłonnych na potylicy i za uszami.

Niecharakterystyczne symptomy różyczki obserwuje się u nastolatków i osób dorosłych. Lekarzowi sygnalizują oni najczęściej:

U osób starszych choroba może objawiać się wysoką gorączką.

Gdy zachoruje kobieta w ciąży, wirus przez łożysko dociera do płodu. To sytuacja skrajnie niebezpieczna, która prowadzić może do poronienia lub wystąpienia u dziecka wielu wad wrodzonych. Wśród najczęściej notowanych powikłań wyróżnia się: głuchotę, wady wzroku (jaskra, zaćma, uszkodzenia siatkówki), upośledzenie umysłowe, zaburzenia neurologiczne, małogłowie.

Szacuje się, że jeśli do zakażenia doszło w I trymestrze ciąży, to prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych wynosi 90 proc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.