Trwa ładowanie...

Mimo poprawy pogody chorują. "Kaszel suchy, szczekający"

Avatar placeholder
20.02.2024 15:42
NLekarz mówi o wysokich gorączkach i piszczącym kaszlu
NLekarz mówi o wysokich gorączkach i piszczącym kaszlu (East News)

Ostre zapalenia krtani, RSV czy anginy to tylko początek chorób, które zdaniem pediatry Łukasza Grzywacza najczęściej doskwierały dzieciom w środku lutego. W jego zestawieniu znalazły się m.in. także alergie, które objawiają się katarem i pokrzywkami.

spis treści

1. Kaszlące dzieci

Pediatra Łukasz Grzywacz, znany w sieci jako "Tata pediatra", przygotowuje regularnie na Instagramie "tygodniowe raporty pediatryczne", w których informuje swoich obserwatorów, z jakimi dolegliwościami w danym okresie najczęściej zmagają się mali pacjenci, którzy trafili do jego gabinetu.

Wideo, które dotyczy zdrowia dzieci w czasie od 12 do 18 lutego, lekarz rozpoczyna od swoich obserwacji mówiąc, że mimo pogodowego przedwiośnia dzieciaki wciąż kaszlą i mają często gorączki. Najwięcej maluchów trafiało w tym czasie do jego gabinetu z objawami ostrego zapalenia krtani.

Zobacz film: "Narzekał na ból nóg. Diagnozą był rak"

- Kaszel suchy, szczekający, aż nawet taki piszczący, nasilający się w nocy. W ciągu dnia tylko sporadyczne pokasływanie i delikatny stan podgorączkowy - wylicza lek. Grzywacz.

Na drugim miejscu wśród dziecięcych schorzeń znalazły się infekcje RSV, czyli zapalenia oskrzelików.

- Kaszel głównie w ciągu dnia, mokry, bardzo głęboki i duszący. Często całość jest poprzedzona dwu-trzydniową gorączką - wyjaśnia pediatra.

Trzecie i czwarte miejsce według eksperta to "dzieciaki wysokogorączkujące".

- W numerze trzy finalnie okazuje się, że to anginy, warto więc udać się do lekarza i spojrzeć do gardła oraz ucha (…). Numer cztery to infekcje wirusowe, takie à la trzydniówkowe - ciężkie do rozpoznania, dlatego jeśli mam wątpliwości, wysyłam dzieciaki na badania krwi (morfologię i CRP) i robię również test w kierunku grypy - mówi.

Na ostatnim miejscu rankingu znalazły się alergie.

- Obecnie pyli olcha i leszczyna, ale oprócz katarów widzę bardzo dużo w gabinecie pokrzywek. To prawdopodobnie reakcje krzyżowe między olchą i leszczyną a rzeczami pokarmowymi, takimi jak na przykład kiwi, jabłko, marchew czy seler - tłumaczy lek. Grzywacz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze