Trwa ładowanie...

Najczęstsze problemy skórne u noworodka

 Agnieszka Gotówka
26.03.2021 13:37
Najczęstsze problemy skórne u noworodka
Najczęstsze problemy skórne u noworodka

Wśród kosmetyków dla dzieci są zarówno te podstawowe, stosowane do codziennej pielęgnacji, jak i te, które przeznaczone są do stosowania w przypadku problemów skórnych.

spis treści

1. Atopowe zapalenie skóry

Sucha skóra noworodka to norma, dlatego należy ją szczególnie pielęgnować, używając do tego celu specjalnych kosmetyków dla dzieci. Muszą one nawilżać skórę, dodatkowo ją natłuszczając. Jeśli maluch nie ma objawów alergii, do tego celu można używać oliwkę. Jeśli jednak pojawiają się charakterystyczne dla skóry atopowej zmiany, tj. krostki na policzkach, wypryski zlokalizowane na twarzy, a do tego niemowlę jest niespokojne, bo dokucza mu świąd, wówczas można przypuszczać, że swoją obecność zamanifestowała alergia (w przypadku małych dzieci najczęściej na białko mleka krowiego i/lub jaja kurzego).

Niemowlęta często zmagają się z problemem suchej skóry
Niemowlęta często zmagają się z problemem suchej skóry (123RF)
Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Jeśli rodzice zauważą na skórze dziecka objawy atopowego zapalenia skóry, wówczas dobrze jest skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem. Jeśli zmiany nie są duże, wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry. Jeśli jednak doszło do poważnych uszkodzeń naskórka, wówczas konieczne będzie włączenie specjalnych maści i/lub leków. Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Wśród kosmetyków dla dzieci są takie, które mogą być stosowane u dzieci z alergią.

2. Delikatna skóra dziecka

Skóra noworodka rzadko jest zaróżowiona i gładka. Bywa że w pierwszych dniach nóżki i rączki dziecka są sine – to efekt niedojrzałego jeszcze układu krążenia. Do kończyn górnych i dolnych krew dociera nieco później niż do reszty ciała. Zasinienie rączek i nóżek dziecka można zaobserwować np. po przebudzenia maluszka, gdy ciałko nie wykonywało żadnego ruchu. Zasinienie powinno na stałe zniknąć po kilku tygodniach. U noworodków, zwłaszcza tych urodzonych po szacowanej dacie porodu, obserwuje się tzw. skórę praczki. To efekt długiego przebywania w wodach płodowych.

Sprawdzone sposoby na zdrową skórę niemowląt
Sprawdzone sposoby na zdrową skórę niemowląt [12 zdjęć]

Twoje dziecko jest idealne, jego skóra nie musi taka być. Wiele niemowląt ma skłonności do podrażnień

zobacz galerię

3. Trądzik niemowlęcy

Na buzi dziecka pojawić się również mogą krostki, swoim wyglądem przypominające trądzik. Przyczyną ich pojawienia się są krążące w organizmie dziecka hormony mamy. Pryszczy pod żadnym pozorem nie wolno wyduszać ani niczym smarować. Krostki znikną same, a jedynym sposobem ich pielęgnacji jest przemywanie twarzy dziecka przegotowaną wodą.

Musisz to wiedzieć

4. Jak dbać o skórę dziecka?

Stosowanie kosmetyków dla dzieci w czasie codziennej pielęgnacji to jedno, równie istotne jest zadbanie o komfort malucha. Warto zatem ubierać mu przewiewne, najlepiej bawełniane ubranka. Miłe w dotyku powinny być również: pościel, prześcieradło, ręcznik czy kocyk. Dziecku nie należy zbyt mocno zapinać pieluch. Trzeba sprawdzać, czy ceratka się nie zagięła, np. na plecach. Dotykajmy dziecko ciepłymi dłońmi, w sposób delikatny, ale pewny. Oswajajmy noworodka z wodą, a przebierając je – przetaczajmy z boku na bok.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze